Nowelizacja ustawy dotycząca pomocy uchodźcom z Ukrainy była głównym tematem kolejnego spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej.
– Największym problemem dla uchodźców jest znalezienie pracy i ponoszenie opłat za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania – mówi wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. – Bardzo znikoma liczba jest w stanie płacić. To nie to, że nie chcą. Z oświadczeń wynika, że oni chcą, ale nie mogą. Po prostu nie ma dla nich miejsc pracy. Natomiast jeśli chodzi o prace stricte fizyczne, one dopiero będą.
CZYTAJ: Puławy: specjalny dron pomaga wykrywać awarie sieci ciepłowniczej
Eksperci rozmawiali również o przestępstwach motywowanych nienawiścią, między innymi na tle narodowościowym. – Liczba tych czynów utrzymuje się na stałym poziomie – mówi Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Edyta Naja. – Mówimy tutaj o liczbie 38 czynów w garnizonie lubelskim. Czy to dużo czy mało? Za każdą z tych liczb stoi żywy człowiek, który doświadczył krzywdy, który został pokrzywdzony przestępstwem.
To już 6. spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Wzięli w nim udział samorządowcy, przedstawiciele UNICEFu, a także organizacji pozarządowych.
InYa / opr. WM
Fot. pixabay.com