Książkomat, wrzutomat i selfcheck to nowe formy wypożyczania i oddawania książek, które znajdziemy w puławskiej mediatece. Od dziś można korzystać z tego nowoczesnego i jednego z największych tego typu obiektów w Polsce, którego powierzchnia użytkowa wynosi 4 tys. m2.
Dzięki wrzutni możemy dokonać samodzielnego zwrotu książki
Możliwości mediateki sprawdzał nasz reporter wspólnie z Anetą Bartnik-Franas z puławskiej placówki. – Jesteśmy aktualnie przy wrzutni, w której można dokonać samodzielnego zwrotu książki o każdej porze dnia i nocy. Możemy dokonać zwrotu bez użycia karty, wystarczy czytać komunikaty na wyświetlaczu. Mamy książkę i wybieramy opcję zwrot bez kary czytelnika. Wrzutnia się otwiera i czytamy komunikat “Wsuń jedną książkę”. Ważne, aby książkę wsunąć kodem kreskowym do góry. Automatycznie transakcja została zakończona.
CZYTAJ: Puławy mają mediatekę. Nowa siedziba Biblioteki Miejskiej już otwarta [ZDJĘCIA]
– Będę być może korzystała z takiej drugiej formy. Dzisiaj miała zbyt dużo książek do oddania, więc wolałam tradycjnie – mówią mieszkańcy Puław. – Robi wrażenie. To jest olbrzymi przeskok, ale powoli się przyzwyczaimy.
– Również dysponujemy książkomatem. Klikamy opcję odbiór, a następnie skanujemy kartę czytelnika. Wszystkie komunikaty na ekranie się pokazują i otworzył się nam książkomat. Odbieramy zamówioną książkę, zamykamy skrytkę i opcję zakończ – objaśnia Aneta Bartnik – Franas.
– Dzięki temu, że pojawił się książkomat, wrzutomat to osoby pracujące, kiedy biblioteka jest otwarta, mogą sami wcześniej książki zamówić do książkomatu i odebrać je o dowolnej porze – mówi Małgorzata Szczepa, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Puławach. – Jedynym warunkiem jest to, aby przyjść do nas wcześniej i odebrać kartę czipową, bo tylko ona umożliwi otwarcie skrytki, w której będą książki. Wrzutnia, do której można oddać książki, umożliwia oddanie książki z tą kartą, którą posiadaliśmy, która posiada tylko i wyłącznie kod kreskowy. Myślę, że warto stopniowo sobie już te karty wymieniać na karty czipowe, bo one również umożliwiają korzystanie z selfcheck-ów. To takie urządzenia, które umożliwiają każdemu użytkownikowi wypożyczenie samemu książki. Myślę, że jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla młodzieży.
CZYTAJ: Łączy tradycję z nowoczesnością. Puławska Mediateka szykuje się do otwarcia
Mediatek miejscem wystaw, spotkań z pisarzami i zaproszonymi gośćmi
– W Mediatece w tym momencie można podziwiać wystawę Michała Stachyry, “Sympozjum Puławy – Malarstwo w interakcji”, czyli prace studentów warszawskiej ASP – mówi Katarzyna Kuciara, kierownik działu Promocji. – Pod koniec listopada rozmawiali oni z mieszkańcami Puław na temat ich wspomnień o mieście stworzyli piękne obrazy. One będą u nas dostępne do 20 kwietnia. Dodatkowo oddział dla młodzieży już w tym tygodniu rozpoczyna zajęcia z dzieciakami. Rozpoczniemy także spotkania autorskie, ponieważ udało nam się otrzymać grant z ministerstwa na projekt “Ciekawi świata”. Mogę już powiedzieć, że od maja rozpoczynamy go. Będzie on trwał do końca roku. Będą oczywiście gościć w bibliotece znamienici pisarze, reportażyści zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Dodajmy, że w nowym obiekcie zlokalizowanym przy ul. Wojska Polskiego znajdziemy ponad 50 tysięcy książek, ale także między innymi pracownię plastyczną, stanowiska komputerowe oraz kącik z konsolami i grami wideo.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Łukasz Grabczak