Jest akceptacja radnych gminy Końskowola by ta miejscowość odzyskała status miasta – ale najwcześniej po wyborach samorządowych. Na ostatniej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę w tej sprawie. A jest to już drugie w ostatnich kilku latach podejście do odzyskania praw miejskich.
Na złożenie wniosku trzeba będzie poczekać
– Niestety radni zdecydowali, że ze złożeniem wniosku do organów administracji państwowej trzeba jeszcze poczekać – tłumaczy zastępca wójta gminy Końskowola Mariusz Majkutewicz wyjaśniając też powody tej decyzji. – Nie chciałbym wypowiadać się w imieniu wnioskodawców, bo to jest dobre pytania do radnych Zielonego Powiśla i PSL, aczkolwiek z deklaracji, które padały z ich strony wynika, że problemem jest automatyczne nominowanie obecnego wójta na burmistrza miasta. Takie decyzje powinny zostać podjęte przez mieszkańców w drodze wyborów, a nie decyzji rady gminy, która z automatu nie jako zmieni nazwę z wójt na burmistrz.
– Jako radni, od początku aż do teraz, byliśmy zdania, że burmistrza powinni wybrać mieszkańcy z pełną świadomością – mówi Radosław Barzenc, przewodniczący Rady Gminy Końskowola. – Od początku do tego dążyliśmy. I ta podjęta uchwała dąży jednogłośnie została przygotowana w ten sposób, że wniosek będzie możliwy do złożenia na początku przyszłego roku, co spowoduje, że Końskowola powinna stać się miastem od 1 stycznia 2025 roku.
Końskowola na tym zyska?
– Myślę, że dla mieszkańców nic się nie zmieni. To kwestia prestiżu – dodaje Radosław Barzenc.
-Jestem mieszkanką okolicznej wsi. Nie wiem, czy to będzie dobre dla Końskowoli, czy nie – mówią mieszkańcy Końskowoli. – Pewnie, powinniśmy odzyskać prawa miejskie. Miasto to jest zawsze miasto.
– Końskowola uzyskała prawa miejskiej 8 czerwca 1532 roku z rąk Zygmunta Starego – mówi Barbara Stefanek-Nowacka, prezes Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska”. – O te prawa miejskie wystarał się ówczesny właściciel Końskowoli – Andrzej Tęczyński. Powstało wtedy miasto. Ulokowano je w okolicy istniejącego już kościoła. W tym samym czasie powstałą rezydencja Tęczyńskich. Został ulokowany kościół św. Anny i budynek szpitalny. Powstała sieć ulic i dróg łączących powstające miasto z okolicznymi folwarkami. Nawiasem mówiąc z tych dróg i ulic korzystamy do dzisiaj. Końskowola rozwijała się bardzo dynamicznie do właściwie XVII wieku. Później przyszedł okres wojen, zastoju gospodarczego. Kolejnym okresem złotego rozwoju był czas książąt Czartoryskich, kiedy nowe idee, pomysły i sposób gospodarowania na nowo ożywiły Końskowole i okolice. Kolejny rozdział historii Polski to powstanie listopadowe, później powstanie styczniowe stanowiły zmierzch wielkości Końskowoli. Po konfiskacie dóbr Czartoryskich po powstaniu listopadowym Końskowole powoli zaczynała tracić na znaczeniu. Po 1870 roku, po powstaniu styczniowym, utraciła prawa miejskie. Ciężar administracyjny i znaczenie Końskowoli bardzo spadło, a w tym czasie zaczęły rozwijać się Puławy.
– Uchwała była za tym, żeby prawa miejskie dla Końskowoli były przyznane – mówi Leszek Rocoś, Radny Gminy Końskowola. – Tylko chcemy nie nominować pana wójta z automatu na pana burmistrza, tylko, żeby to zrobili świadomie mieszkańcy. Jeśli będzie to wybór mieszkańców, to proszę bardzo. My nie mamy nic przeciwko.
– Ciesze się, że radni podjęli decyzję, by te uchwałę dot. wniosku procedować dalej, ale szkoda, że tak późno. Mimo wszystko mieliśmy jubileusz 490 rocznicy nadania praw miejskich Końskowoli i byłby to świetny moment na to, aby Końskowola już była miastem albo właśnie w tym roku ponownie uzyskała status miasta. Cóż będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale jestem dobrej myśli – dodaje Barbara Stefanek-Nowacka.
Przypomnijmy: procedurę dotyczącą odzyskania praw miejskich rozpoczęto w Końskowoli już w 2020. roku. Przeprowadzono konsultacje społeczne, których prawidłowość zakwestionowali radni i ostatecznie nie zdecydowali się wysłać wniosku o odzyskanie statusu miasta.
Tym razem wniosek ma trafić do właściwego ministra na początku przyszłego roku.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Lukke, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons