Przy lubelskim oddziale IPN otworzono wystawę poświęconą Wojciechowi Korfantemu. To jeden z ojców niepodległości, polski przywódca narodowy walczący o przywrócenie naszemu krajowi terenów Górnego Śląska.
W latach 1918-1919 był jednym z przywódców powstania wielkopolskiego. W 1921 roku stanął na czele III powstania śląskiego, w którego wyniku zadecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.
– To osoba, która przyczyniła się do tego, że Górny Śląsk ponownie został przyłączony do Polski – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN, dr Robert Derewenda. – Śląsk odgrywał kluczową rolę, zwłaszcza w gospodarce. Tam były nie tylko złoża węgla kamiennego, ale przede wszystkim huty, przemysł najsilniej rozwinięty w całej II Rzeczypospolitej. Można by powiedzieć, że jeśli patrzymy na przemysł II Rzeczypospolitej, to w dużej mierze stał on właśnie dzięki Górnemu Śląskowi.
CZYTAJ: Lublin upamiętnił 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim [ZDJĘCIA]
W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyła także lubelska młodzież.
– Chcemy, żeby uczniowie mieli możliwość obcowania z historią – mówi nauczyciel historii XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie Krzysztof Fiołka. – Wygląda to inaczej niż w murach szkolnych w czasie dyscypliny lekcyjnej. Często jest tak, że poprzez obcowanie z zabytkami młodzież lepiej zapamiętuje fakty i różne wydarzenia.
Dziś mija 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Wystawę poświęconą jego życiu można oglądać przy archiwum lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Staszica 22A.
InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski