Fachowcy na wagę złota. Szkoły zawodowe coraz popularniejsze

pm pl 240423 024 2023 04 24 195450

Lubelska młodzież coraz chętniej wybiera szkoły branżowe i technika. Ma to odzwierciedlenie w statystykach. Sami uczniowie mówią, że taka decyzja niesie za sobą wiele korzyści takich jak: zdobycie zawodu, matura i perspektywa studiowania, ale także elastyczność w późniejszej zmianie zawodu. Dziś (24.04) na Politechnice Lubelskiej eksperci rozmawiali o dalszym rozwoju szkolnictwa zawodowego przy współpracy z uczelniami wyższymi, a szkoły zawodowe prezentowały swoje oferty edukacyjne.

Matura plus zawód

– Wiedza zdobyta w technikum daje podstawy do zmiany zawodu w branżach ścisłych, to dziś bardzo ważne – uważają uczniowie. – Tak naprawdę można pójść do technikum i albo od razu do pracy, albo na studia. Po technikum dostaje się zawód oraz maturę, a po liceum tylko maturę, więc korzyści z technikum są większe. W Lublinie są rozwijane szkoły zawodowe, żeby od razu mieć później pracę. To jest dobre – twierdzą uczniowie. 

CZYTAJ: Chodlik zmienia się w otwarte muzeum. Młodzież odkrywa zagadki przeszłości

– W bieżącym roku szkolnym w skali województwa lubelskiego ponad 4 procent uczniów więcej wybrało naukę w szkołach zawodowych (a są nimi szkoły branżowe pierwszego stopnia i technika) w stosunku do liceów – podaje lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – To średnia z województwa lubelskiego. Ale w naszym województwie są takie miejsca, gdzie to przesunięcie wyboru w kierunku kształcenia zawodowego jest jeszcze większe.

Nowoczesny sprzęt w szkołach zawodowych

– Udało nam się sprowadzić do lubelskich szkół technicznych sprzęt, którego wartość dzisiaj oceniamy na kilkadziesiąt milionów złotych – mówi zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach. – Dzięki temu nasze szkoły techniczne zostały wyposażone w sprzęt w żaden sposób nie ustępujący temu, który uczniowie widzą później w zakładach pracy, do których trafiają.  

– Nasza szkoła wprowadziła innowacje, oczywiście przy współudziale i decyzjach Urzędu Miasta Lublin – mówi dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie, Ryszard Morawski. – Bezpośrednio przy budynku do zajęć teoretycznych mamy pełne zaplecze warsztatowe do kształcenia zawodowego, z nowym budynkiem warsztatów szkolnych, gdzie znajdują się zarówno stacje kontroli pojazdów, jak i stanowiska z podnośnikami do naprawy pojazdów samochodowych i cała sieć pracowni do symulowania różnych usterek, napraw w pojazdach. To jest zaplecze nowoczesne, z pełnym wyposażeniem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fachowcy na wagę złota

– Potrzebni są nam fachowcy – zaznacza Mariusz Banach. – Mamy ich coraz więcej, jeżeli chodzi o naukę zawodu. Coraz chętniej korzystamy ze szkolenia dualnego, tzn. nasi uczniowie coraz częściej chodzą na zajęcia do zakładów pracy. Obecnie ponad 700 pracodawców współpracuje z lubelskimi szkołami technicznymi. Natomiast na dzisiejszej konferencji chcemy tę naszą promocję szkolnictwa zawodowego zbudować o kolejny filar. Chcemy podjąć bardzo już konkretną i wymierną współpracę z naszymi uczelniami technicznymi.

– To są kandydaci do nas na studia. Usiłujemy zachęcić tę młodzież, by przyszła do nas do Lublina, a nie do innych polskich miast – mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater. – Tutaj jest uczelnia, która naprawdę reprezentuje bardzo wysoki poziom naukowy i która oferuje również najnowocześniejszy sprzęt. Nasi wykładowcy prowadzą zajęcia pokazowe dla uczniów tych szkół. Zapraszamy ich także do naszych laboratoriów, gdzie prezentujemy ciekawe stanowiska badawcze i doświadczenia. A wreszcie dzięki nowym możliwościom, które stworzyła nam Politechniczna Sieć Via Carpatia, w końcu zapraszamy uczniów do tego, żeby mogli realizować nawet własne projekty o charakterze naukowym. Dostają za to minigranty.

CZYTAJ: Lubelski Urząd Celno-Skarbowy ma nową siedzibę [ZDJĘCIA]

W samym Lublinie działa blisko 50 szkół branżowych i policealnych. W nadchodzącym roku szkolnym w samym Lublinie w szkołach branżowych i technikach miejsce znajdzie prawie 3 tysiące uczniów.

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version