Edukacji o Holokauście poświęcona jest ogólnopolska konferencja, która w sobotę (22.04) rozpoczęła się w Lublinie. To podsumowanie kilkumiesięcznego projektu odbywającego się pod hasłem “Droga do Szoah – kultura i pedagogika pamięci w edukacji o Holokauście”.
W spotkaniu biorą udział dyrektorzy szkół, placówek oświaty oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się tematyką Zagłady. Poza wymianą doświadczeń między pedagogami, zaplanowano też debatę “Od edukacji formalnej do nieformalnej – nauczanie o Holokauście w polskiej szkole”.
– Dziś o zagładzie musimy rozmawiać trochę inaczej – mówi Katarzyna Szczudlińska z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych w Warszawie. – Temat, który przy dzisiejszej podstawie programowej jest nieco okrojony i brakuje, tak naprawdę, nauczycielom czasu, aby wnikliwie poruszać temat zagłady, a to, co się dzieje w przestrzeni publicznej i też w środowisku młodzieży, jakby skłania nas do głębokiej refleksji, że powinniśmy zacząć mówić inaczej niż dotychczas mówić o zagładzie. Ja miałam pełną świadomość czym jest Auschwitz, czym jest Majdanek. Natomiast wbrew pozorom część młodzieży tak naprawdę nie wie, nie rozumie. Oni dowiadują się od nas. To jest ich pierwszy kontakt z tematem zagłady.
CZYTAJ: „Miałam niespełna 14 lat, kiedy stałam do komory gazowej”. Spotkanie z Haliną Birenbaum [ZDJĘCIA]
Konferencja rozpoczęła się w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku o godzinie 9.00.
MaK / MaTo / opr. ToMa / AKos
Fot. Tomasz Maczulski