5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jego celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami i jednoczesne uświadamianie, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.
– To o tyle istotne, że z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drodze – mówi rzecznik ITS Mikołaj Krupiński. – Agresja objawia się najczęściej czy to z zajeżdżaniem drogi, jazdą na zderzaku, trąbieniem, obelgami. Dlatego w dniu grzeczności za kierownicą przypominamy o kilku uniwersalnych zasadach. Bądźmy wyrozumiali, kiedyś ktoś na drodze popełni błąd. Nie stwarzajmy zagrożenia na przykład rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub też pisząc wiadomości tekstowe. Lewego pasa na drodze wielopasmowej używajmy tylko do wyprzedzania.
Jak twierdzą specjaliści pozytywne emocje rozładowują drogowe napięcie. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.
MaT / opr. AKos
Fot. pexels.com