Mija 83 rocznica zbrodni katyńskiej. Pomordowanych przez NKWD uczczą mieszkańcy Lublina.
Uroczystości rozpoczną się od odprawienia mszy św. w intencji ofiar. Nabożeństwo z udziałem orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych odprawione zostanie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza o godzinie 11.00.
Później – około godziny 12.30 – uroczystości przeniosą się pod pomnik Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej. Po odegraniu hymnu państwowego, hołd zamordowanym odda młodzież Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie – opiekun pomnika Ofiar Katynia. O godzinie 13.30 odbędzie się spotkanie przy symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej. Tam zaplanowano modlitwę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, a także odegranie utworu “Śpij kolego”.
CZYTAJ: Lublin pamięta. 13. rocznica katastrofy smoleńskiej
Wiosną 1940 roku NKWD na zlecenie najwyższych władz ZSRR dokonało masowych mordów na polskich obywatelach. Zginęło około 22 tysięcy osób, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej. Polacy byli mordowani strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i innych miejscach kaźni. Symbolem zbrodni stał się Las Katyński.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest obchodzony 13 kwietnia w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Władze rosyjskie przyznały się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, 13 kwietnia 1990 roku.
Podobne uroczystości, – upamiętniające 83 rocznicę zbrodni katyńskiej – odbędą się również, między innymi w Chełmie czy we Włodawie.
MaTo / opr. AKos
Fot. archiwum RL