Donald Tusk z wizytą w Lublinie. W mieście odbywa się posiedzenie Klubu Parlamentarnego KO [ZDJĘCIA]

75347c55 a65e 4770 83ad 6a6d05d41c41 2023 04 18 173809 2023 04 18 174840

O problemach rolników i mieszkańców protestujących przeciwko powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego mówił po spotkaniach z mieszkańcami województwa lubelskiego lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Dziś nie ma takiej miejscowości w Polsce, w której nie rozmawiałbym z ludźmi, którzy uważają władzę za niekompetentną – mówi Tusk. – Pokonuję te dziesiątki, setki i tysiące kilometrów. Wszędzie spotykam ludzką krzywdę – polskie rodziny, polskich przedsiębiorców, polskich rolników, którzy na co dzień borykają się z nadzwyczajną wprost arogancją władzy i bardzo często zwykłym złodziejstwem ich kosztem. Skala egoizmu partyjnego i cwaniactwa przekroczyła już wszystkie miary. Dzisiaj w każdej polskiej miejscowości Polki i Polacy myślą o tym, żeby ktoś położył wreszcie kres rządom tych ludzi niepohamowanych w pazerności (z całą pewnością są też rekordzistami niekompetencji).

CZYTAJ: Donald Tusk: Rusza kampania wyborcza KO. Wioletta Paprocka szefową sztabu wyborczego

Dziś (18.04) w Lublinie odbywa się posiedzenie Klubu Parlamentarnego KO.

– Byłem wczoraj w Mokrem pod Zamościem, rozmawialiśmy m.in. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Wałęsa. – Jest wiele żalu w stosunku do obecnej ekipy rządzącej. PiS nie bierze pod uwagę krzywdy, jaką wyrządza Polakom. Mówimy tutaj o wysiedleniach nawet ponad 20 tysięcy rodzin w całej Polsce pod projekt, który nie ma żadnego wytłumaczenia ekonomicznego ani społecznego, ani nawet jeśli chodzi o przepływ pasażerów. Gwarantujemy, że po przejęciu władzy ten projekt zostanie poddany gruntownej analizie. W Polsce nie będzie budowane nic, co wyrządza taką krzywdę i powoduje takie zniszczenia, nawet w budowaniu tkanki społecznej.

Centralny Port Komunikacyjny ma być węzłem przesiadkowym, który będzie integrował transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu, w odległości około 37 kilometrów na zachód od Warszawy, zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”, który w ramach pierwszego etapu ma obsługiwać rocznie 45 milionów pasażerów. Pierwsze prace przy budowie Portu Lotniczego „Solidarność” mają rozpocząć się latem, natomiast cała inwestycja ma być gotowa do 2028 roku. 

7 kwietnia Spółka Centralny Port Komunikacyjny zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do Programu Dobrowolnych Nabyć od mieszkańców, którzy chcieli dobrowolnie sprzedać nieruchomości na obszarze przyszłego lotniska. Z informacji przekazanych przez CPK wynika, że spółka kupiła dotąd ponad 555 hektarów gruntów. W sumie do projektu zgłosiło się ponad 1 100 właścicieli posiadających ponad 3 200 hektarów. W procesie PDN jest 80 procent zabudowanych nieruchomości terenu Lotniska CPK. 

RyK / EwKa / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version