Wymienniki ciepła to urządzenia, które pozwalają na wymianę ciepła między płynami lub ciałami stałymi, które posiadają różne temperatury. Bardzo często wykorzystywane są do odzyskiwania ciepła, które wytwarzane jest podczas produkcji lub innych działań przemysłowych i umożliwia nam oszczędzanie na kosztach ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Wymienniki ciepła bardzo szybko zyskały popularność zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie prywatnym. Mnogość zalet sprawia, że jest to obecnie bardzo pożądane na rynku rozwiązanie. Jaka jest zasada działania wymienników? Jakie są ich rodzaje? Dla kogo jest to odpowiednie rozwiązanie? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.
Zasada działania wymienników ciepła
Zasada działania wymienników ciepła wykorzystywanych w przemyśle jest bardzo prosta. Bazuje na zjawisku konwekcji, czyli przekazywaniu energii, w tym wypadku energii cieplnej. Jest to możliwe dzięki wzajemnemu przewodzeniu, które jest możliwe dzięki dobraniu odpowiednich materiałów do budowy wymiennika. W instalacji wymiennika ciepła może znajdować się ciecz o wysokiej temperaturze, która konwekcyjnie przekazuje energię cieplną na ścianki, a następnie ciepło jest przewodzone do płynu o niższej temperaturze. Wymiana energii cieplnej w układach wymienników ciepła może być realizowana na dwa sposoby, czyli kontaktowy i bezkontaktowy.
Jakie są rodzaje wymienników ciepła?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wymienników ciepła (https://unidex.pl/wymienniki-ciepla). Dzielimy je na wiele kategorii i ze względu na różne aspekty związane z ich budową oraz zasadą działania. Najczęściej wyróżnianym jest jednak podział ze względu na rodzaj czynnika, który został wykorzystany do stworzenia układu. W tym przypadku wyróżniamy m.in.:
- wymienniki ciepła amoniakalne,
- wymienniki ciepła freonowe,
- wymienniki ciepła glikolowe.
Oczywiście wymienniki ciepła możemy podzielić także ze względu na organizację przepływu, gdzie wyróżniamy:
- współprądowe,
- przeciwprądowe,
- krzyżowe,
a także ze względu na zasadę działania:
- przeponowe wymienniki ciepła, czyli rekuperatory,
- wymienniki ciepła z wypełnieniem, czyli regeneratory,
- wymienniki ciepła o działaniu bezpośrednim, czyli mieszalniki.
Zalety zastosowania wymienników ciepła w przemyśle
Montaż wymiennika ciepła należy traktować jako inwestycję. Początkowe koszty zbudowania instalacji często wahają się w zakresie kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak biorąc pod uwagę wydajność nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie, koszt ten zwróci się w ciągu kilku lat. Oznacza to, że w perspektywie dłuższego okresu możemy spodziewać się znacznych oszczędności uzyskanych z tytułu zastosowania wymiennika ciepła. Do tego dochodzą korzyści dla środowiska naturalnego oraz ewentualne obniżenie kosztów wynikających z redukcji zużycia energii potrzebnej na ogrzanie lub schłodzenie instalacji pozbawionej wymienników ciepła.
Dla kogo wymiennik ciepła będzie idealnym rozwiązaniem?
Wymienniki ciepła dobrze sprawdzają się w instalacjach centralnego ogrzewania, w wodociągach, a także w urządzeniach klimatyzacyjnych przeznaczonych do chłodzenia budynków lub urządzeń. Wymienniki często wchodzą w skład rozbudowanych systemów ciepłowniczych i mieszkaniowych węzłów cieplnych. Wykorzystywane są także do budowy różnego rodzaju chłodni i pomieszczeń spełniających tego typu zadania.
Wymienniki ciepła są więc ekologicznym rozwiązaniem, które powinny być traktowane jako inwestycję, która najczęściej w ciągu kilku lat ulegnie zwrotowi dzięki obniżeniu wielu kosztów. Gorąco zachęcamy do wdrażania tego typu rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach.
Artykuł sponsorowany