11.04.2023 Informator kulturalny

ehmleyu28q8 2023 04 11 173233

Kalendarze sprzed dwustu lat

Kalendarze sprzed nawet dwustu lat można oglądać na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Prezentowane są tu najciekawsze wydania z ziem polskich, w tym lubelskie i europejskie.

Ekspozycja nosi tytuł „Polskie kalendarze XIX-wieczne w zbiorach Biblioteki Głównej UMCS”. Na wystawie pokazywane są najciekawsze kalendarze z tego okresu. – Wydawnictwa często przeznaczone były dla konkretnego odbiorcy, np. dla rzemieślników, kobiet czy rolników – mówi Dariusz Boruch, kierownik Archiwum i Muzeum UMCS.  [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Na wystawie zobaczymy także wydawnictwa z Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia.

“30 lat książek” Zbigniewa Dmitrocy

Książką „Rozbrykana bryczka” debiutował w 1992 roku. Do dziś Zbigniew Dmitroca stworzył dziesiątki opowieści dla dzieci. Można je oglądać na wystawie “30 lat książek”.

Związany z Lublinem poeta najbardziej znany jest z wierszy dla najmłodszych, ale w swoim dorobku ma także przekłady i tłumaczenia. One również prezentowane są na wystawie w Domu Słów. Zbigniew Dmitroca jest także autorem piosenek dla dzieci, zajmuje się również teatrem. Jego sztuka “Koziołek Kręciołek” została wystawiona na deskach Teatru im. H.Ch. Andersena.

Ekspozycję można oglądać jeszcze tylko do środy (12.04).

“Od realizmu do surrealizmu” – wystawa Grzegorza Wróbla

W Lublinie prezentowane są prace Grzegorza Wróbla: “Od realizmu do surrealizmu”. Na eksponowanych na wystawie akwarelach dominują tematy miejskie i architektura. Nie brakuje też krajobrazów i tematów surrealistycznych.

W swoich pracach, które z powodzeniem prezentowane były w Polsce i za granicą, autor stara się uchwycić niepowtarzalność miejsc poprzez pokazanie przestrzeni, światła i kolorów. Ekspozycję można oglądać jeszcze tylko dziś w mieszczącej się w budynku Centrum Kultury w Lublinie Galerii OKNA.

Fot. archiwum

 

Exit mobile version