06.04.2023 Czesława Borowik „Strażniczki starych pieśni”

img 20210308 161336 2023 04 06 190458

Śpiew Jarzębiny cenił sobie Henryk Mikołaj Górecki. Nagrania zespołu znajdują się we wszystkich najważniejszych archiwach  akademickich, radiowych, w wielu zbiorach prywatnych. Niektóre z nich zostały opublikowane w antologiach muzyki tradycyjnej – wydawnictw In Crudo  i Muzyka Odnaleziona.

Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowe pieśni pogrzebowe i wielkopostne, które wyniosły zespół do czołówki zespołów śpiewaczych. Jak się okazuje przed Jarzębiną rejestrowały je ekipy badawcze z Poznania i  Warszawy w latach 30. i 50. XX w. Nagrania na płytach studyjnych, decelitowych znajdują się w Polskiej Akademii Nauk, na ich podstawie powstała praca „Pieśni biłgorajskie” wybitnej nieżyjącej już niestety etnomuzykolog prof. Anny Czekanowskiej.

W reportażu Czesławy Borowik „Strażniczki starych pieśni” odwiedzimy Kocudzę, dom Ireny Krawiec, gdzie odbywają się próby zespołu Jarzębina. Usłyszymy wypowiedzi warszawskiego etnografa Remigiusza Mazura-Hanaja nadesłane do redakcji w formie listu i lublinianki Ewy Grochowskiej, która prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom wykonawczym śpiewu tradycyjnego.

Usłyszymy fragmenty pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołu Jarzębina w składzie:  Irena Krawiec, Janina Oleszek, Beata Oleszek, Bronisława Dyjach, Janina Dyjach, Monika Jargiło, Maria Bielak.

Realizacja dźwięku Jarosław Gołofit.

Fot. nadesłane / Zvika Gregor

Exit mobile version