Zmarł poeta Aleksander Rozenfeld. Był związany z Lublinem

aleksander 2023 03 03 165842

Zmarł związany z Lublinem poeta i dziennikarz Aleksander Rozenfeld. Pochodził z warszawskiej, laickiej rodziny żydowskiej. W latach 70 XX wieku aż do stanu wojennego mieszkał w Lublinie. Był jedną z najciekawszych postaci lubelskiego środowiska literackiego. W latach 1980-81 był pracownikiem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał do Izraela. Do kraju wrócił w 1987 roku.

W latach 1995-97 był publicystą „Gazety Polskiej”, a w latach 1993-2000 „Najwyższego Czasu”. Wydał kilka tomików poezji: „Wiersze na koniec wieku”, „Poemat o mieście Złotowie i trochę innych wierszy”, „Opowieści lasku żydowskiego” oraz „Podanie o prawo powrotu”. W latach 1996-2001 pracował jako doradca w Kancelarii Prezydenta RP.

CZYTAJ:  Zmiany dyrektorskie w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

We wspomnieniach przyjaciół, opublikowanych na łamach portalu, Rozenfeld zapisał się jako obieżyświat, „niebieski ptak”, człowiek uosabiający mit Żyda wiecznego tułacza. – Na liście zawodów, które wykonywał, nie ma bodaj profesji toreadora. Podobnie, trudno chyba znaleźć ważną osobę w świecie kultury i polityki, która nie zna Olka Rozenfelda – napisał Janusz R. Kowalczyk na stronie culture.pl.

– Wydaje mi się, że on zawsze działał wykorzystując tylko dwadzieścia procent swoich talentów, bo ten nadutalentowany człowiek prawie nigdy nie miał okazji, środowiska czy stanowiska, żeby mógł je w pełni zrealizować, ponieważ jego anarchizm nie pomaga w codzienności, choć pomaga mu pewnie pisać wiersze – ocenił Szewach Weiss we wstępie do książki „Rozenfeld w trybach historii. Z Aleksandrem Rozenfeldem rozmawia Anna Jarmusiewicz” (2010).

CZYTAJ: Nowoczesność i wypoczynek. Kraśnicka biblioteka otwarta na każdego [ZDJĘCIA]

– Rozenfeld wzbudził też podziw Szewacha Weissa jako jedyny znany mu Żyd, który w latach osiemdziesiątych wyemigrował do Izraela, ale jednak wrócił do Polski przed ustrojową transformacją – przypomniał Janusz R. Kowalczyk.

Dr hab. Dagmara Drzazga, dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, nakręciła o nim

Aleksander Rozenfeld zmarł w piątek (03.03) w wieku 81 lat. 

MaK / PAP / opr. ToMa

Fot. TV KUL / YouTube screen

Exit mobile version