Wołanie o uszanowanie godności człowieka. W Lublinie upamiętniono Polaków ratujących Żydów

pm kwiaty 240323 008 2023 03 24 125503 2023 03 24 130919

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości odbyły się między innymi w Lublinie.

W Lublinie obchody rozpoczęły się od mszy w archikatedrze odprawianej w intencji Polaków, którzy z narażeniem życia pomagali, ukrywali i ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej.

– Pomimo tego, że groziła za to kara śmierci, wielu naszych rodaków nie dało się zastraszyć – mówi dyrektor oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda. – Przede wszystkim starano się pomóc dzieciom, które znalazły się po tzw. aryjskiej stronie. Tutaj pomagały głównie sierocińce, które były prowadzone przez siostry zakonne. Pomagano również dorosłym. Polska stworzyła w polskim państwie podziemnym „Żegotę”, czyli całą organizację, która zajmowała się pomocą Żydom. To organizacja właściwie bez precedensu w okupowanej Europie.

CZYTAJ: Skromny bohater. „Radzyński Hans Kloss” ma swoją ławeczkę [ZDJĘCIA]

Podczas obchodów uczczono między innymi postać błogosławionej siostry Marty Wołowskiej – z pochodzenia Lublinianki. Pod jej tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.

– Podczas wojny siostra Wołowska została rozstrzelana przez gestapo – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Przełożona, która poniosła ofiarę życia za to, że pomagała ratować Żydów. Dlatego też warto czcić zarówno ofiary, jak też tych, którzy z narażeniem życia ratowali tych, którzy skazani byli na zagładę. Myślę, że jest to kolejne wołanie o uszanowanie poczucia godności człowieka. We współczesnym świecie jest to bardzo aktualne w kontekście tego, co dzieje się chociażby na terenie Ukrainy.

Polacy stanowią największą liczbę w gronie odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Medal przyznawany jest właśnie osobom i ich rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu. 

CZYTAJ: Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono 6 lat temu jako wyraz hołdu dla tych, którzy z narażeniem życia pomagali osobom narodowości żydowskiej. Data 24 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1944 roku niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów z Markowej na Podkarpaciu – ciężarną Wiktorię, Józefa, ich sześcioro dzieci oraz ośmiu ukrywanych przez nich Żydów.

ZOBACZ ZDJĘCIA

MaTo / opr. PrzeG

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version