Miasto Hrubieszów podpisało umowę na opracowanie koncepcji zagospodarowania Hrubieszowskiego Centrum Komunikacji. Jest to pierwszy etap inwestycji polegającej na budowie minidworca, dostosowanego do współczesnych standardów ułatwiających komfortowe podróże.
Przypomnijmy, że w mieście od 5 lat nie ma dworca. Pierwszy dworzec był ulokowany w ścisłym centrum miasta. W latach kolejowej prosperity został przeniesiony na peryferie Hrubieszowa, blisko dworca PKP przy ul. Nowej. W momencie likwidacji PKS-u, w 2018 roku, na dworzec – a raczej przystanek – wybrano nowe miejsce, położone bliżej centrum.
CZYTAJ: Zamość ponownie stolicą teatru. Znamy datę festiwalu „Dwa Teatry” [WIDEO]
To strzał w dziesiątkę
– I to był strzał w dziesiątkę – mówią mieszkańcy. – Tu jest blisko i bardzo pasuje. Ludzie starsi, którzy mają większe zakupy, wystarczy, że podejdą „pięć kroków”. Z każdej strony jest dobry dojazd. Wszędzie, gdzie się chce pojechać, są połączenia. Obok jest przychodnia, jeden, drugi sklep, bank. Tu jest 100 razy lepiej.
– Centrum komunikacji ma powstać przy ul. Piłsudskiego 55. Teren ten został tak naprawdę wskazany przez samych mieszkańców i przewoźników – wyjaśnia Anna Wójcik-Dąbrowska, pracownik Biura Projektu Rozwój Lokalny Urzędu Miasta Hrubieszów. – Piłsudskiego jest to główna ulica miasta, w odległości niespełna pół kilometra od ścisłego centrum.
CZYTAJ: Magnesem wyłowili z rzeki średniowieczny topór [ZDJĘCIA]
Obecny przystanek mało atrakcyjny
– Obecnie dworzec nie jest zbyt atrakcyjny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Tak naprawdę nie ma miejsca, gdzie oczekujący podróżni mogą się schronić przed deszczem i wiatrem – stwierdza Anna Wójcik-Dąbrowska.
– Przydałoby się, żeby przystanek był bardziej osłonięty – przyznają mieszkańcy. – Jest zimno. W sklepie się człowiek zagrzeje, a później marznie na przystanku.
– Nie ma też miejsca postojowego dla rowerzystów. Obecny dworzec nie jest przystosowany do tak dużej liczby podróżnych. Znajduje się tu tylko wiata przystankowa, ławeczka i rozkład jazdy. Postanowiliśmy to zmienić w ramach projektu norweskiego – dodaje Anna Wójcik-Dąbrowska.
Powstanie dworzec godny obecnych czasów
Mieszkańcy chcą tej inwestycji. Niektórzy jednak liczą bardziej na rozwój kolei. – Teraz kolei ma być rozbudowana, więc może lepiej, żeby główny dworzec był razem z nią, a autobusy i busy zajeżdżały do centrum na ten przystanek – uważa jedna z hrubieszowianek. – Teraz jak ktoś chce jechać na dworzec kolejowy, musi brać taksówkę. To jest po prostu daleko – odpowiada inny mieszkaniec.
– Przy ul. Piłsudskiego 55 powstanie budynek z poczekalnią, toaletami, pokojem matki z dzieckiem – wylicza Anna Wójcik-Dąbrowska. – Będą się tam też znajdowały udogodnienia dla osób z dysfunkcjami: tyflomapa (mapa dotykowa przeznaczona dla osób niewidomych lub słabowidzących – red.) terenu miasta, będą komunikaty w formie głosowej. Ale najważniejsze, że Hrubieszów będzie miał wreszcie dworzec z prawdziwego zdarzenia, godny obecnych czasów.
Projektowanie minidworca wraz z dokumentacją budowlaną ma zakończyć się na początku sierpnia 2023 roku. Budowa ruszy jesienią
Zakończenie budowy Hrubieszowskiego Centrum Komunikacji zaplanowano na kwiecień 2024 r.
AP / opr. ToMa
Fot. nadesłane