Światowy Dzień Wody: jak ją oszczędzać?

wody 2023 03 22 184850

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Głównym powodem jego ustanowienia przez ONZ było zwrócenie uwagi społeczeństw na problem niewystarczającej ilości wody pitnej na naszej planecie.

Jak oszczędzać wodę?

– Są proste sposoby na zmianę nawyków, tak, aby oszczędzać wodę – mówi Patrycja Nitek, specjalista ds. edukacji ekologicznej w Bialskich Wodociągach i Kanalizacji. – Przede wszystkim zakręcamy kran podczas mycia zębów. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym zbieramy deszczówkę, którą możemy potem wykorzystać do podlewania kwiatów. Korzystamy z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Trzeba też sprawdzać, czy krany są szczelne, ponieważ bardzo dużo wody ucieka tą drogą. Wodę można wykorzystać ponownie do spłukiwania toalety. Trzeba używać pralki i zmywarki tylko, kiedy są pełne, a nie w połowie załadowane. Należy wybierać w tych urządzeniach  tryby ekonomiczne. A przede wszystkim nie zmywać ręcznie, a zainwestować w zmywarkę.

– Udowodniono, że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma też, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne. Im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody – dodaje Patrycja Nitek.

CZYTAJ: 22 marca – Światowy Dzień Wody

Kranówka dobra i tania

– Jakość bialskiej kranówki jest bardzo dobra – mówi Beata Jasińska, dyrektor strategiczny ds. rozwoju spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja. – Jest to potwierdzone stałym monitoringiem przez nasze akredytowane laboratorium. Codziennie woda jest poddawana analizom. Dbamy, aby osiągane były wszystkie konieczne parametry. Polecamy picie wody bezpośrednio z kranu, dlatego że jest zdrowa. I jest tania. Litr wody w sklepie kosztuje około 2 zł, natomiast za jeden litr bialskiej kranówki zapłacimy niespełna 1 grosz.

Od 2020 roku w Białej Podlaskiej opłaty za gospodarowanie odpadami naliczane są na podstawie zużytej wody. Czy wpłynęło to na oszczędzanie wody?

– Urząd Miasta jest w posiadaniu informacji dotyczących zużycia wody głównie w nieruchomościach jednorodzinnych. Od 2019 roku zauważamy niewielki spadek w ilości zużycia wody. W ostatnich trzech latach jest to około 3% w nieruchomościach zamieszkanych – informuje Katarzyna Jędrzejczyk z Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Woda a rolnictwo

– Dbajmy o jakość wody, ale też odpowiednio ją magazynujmy – radzą hydrolodzy zajmujący się rolnictwem.

– Wraz z ociepleniem klimatu przyspiesza obieg wody w przyrodzie – mówi dr hab. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. – Woda jest coraz szybciej pobierana przez rośliny z gleby. De facto w czasie sezonu wegetacyjnego jest dla nich niedostępna. To może powodować straty. Są jednak metody, żeby temu zaradzić. Podstawową jest wprowadzenie rolnictwa z nawodnieniami. Ale musimy dbać o to, żeby te nawodniania były oszczędne. Drugą rzeczą jest dbanie o glebę i zwiększenie jej retencyjności poprzez troszczenie się o materię organiczną. Chodzi między innymi o stosowanie nawozów organicznych, co powoduje to, że woda jest dłużej przetrzymywana.

CZYTAJ: Zmiany klimatu a rolnictwo. Dr Jerzy Kozyra: Warunki są trudne i trzeba pracować, żeby się dostosować

– Jedna czwarta ludzkości nie ma stałego dostępu do czystej wody, a 46 procent do podstawowych urządzeń sanitarnych – głosi oenzetowski World Water Development Report.

Na świecie przeważają wody słone, które nie nadają się do picia. Woda słodka stanowi jedynie ok. 3% zasobów wodnych Ziemi i jest zgromadzona w wodach powierzchniowych i podziemnych oraz w lodowcach. Z tego tylko 1% jest zdatny do picia.

Z okazji Światowego Dnia Wody  Bialskie Wodociągi zorganizowały w środę (22.03) w Multicentrum zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

MaT / op. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version