Dziś drugi dzień 5. Forum Europejskich Miast w Turynie, gdzie ogłoszono zasady dofinansowania ich rozwoju z unijnego funduszu spójności do 2027 roku.
Na wsparcie liczyć może rewitalizacja terenów postindustrialnych w duchu Europejskiego Zielonego Ładu. Wzorem jest Turyn, gdzie zamknięta w 1982 roku fabryka Fiata w dzielnicy Lingotto jest dziś centrum wystawienniczo-kulturalnym.
– Przeobrażenie trwało dwie dekady – mówi Gabriella Fassina z turyńskiego ratusza. – Na początku „przetrawienie” przez mieszkańców Turynu zmiany funkcji Lingotto było bardzo powolne. Po zamknięciu fabryki i przeznaczeniu obiektów do innych celów musiało upłynąć sporo czasu, zanim ludzie zaakceptowali nową funkcjonalność obiektu i programy działania. To trwało kilka lat, ale opłaciło się. Dziś centrum tętni życiem i ma prawie status centralnego punktu miasta.
CZYTAJ: Europejskie Inicjatywy Miejskie będą wspierać miasta bez względu na ich wielkość
Wczoraj (15.03) Komisja Europejska ogłosiła, że wspierać będzie tego typu samorządowe inwestycje z programu Nowy Europejski Bauhaus.
JB
Fot. Dušan Cvetanović
Pliki dźwiękowe
Gabriella Fassina






!["Stała się legendą". Ekspert o ostatnim starcie Aleksandry Mirosław [WIDEO] 7 EAttachments816751295648015c3a237bc18031ab1f64dbce7 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/08/EAttachments816751295648015c3a237bc18031ab1f64dbce7_xl-350x250.jpg)



