– Do końca marca uchodźcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie będą zwolnieni z partycypacji kosztów utrzymania – przekazał w środę (08.03) wojewoda lubelski Lech Sprawka. Obecnie w takich punktach mieszka ok. 4,3 tys. Ukraińców.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, od 1 marca uchodźcy z Ukrainy zaczynają dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Na razie będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów.
CZYTAJ: Siły ukraińskie zestrzeliły z polskiego „Pioruna” rosyjski Su-25 w okolicy Bachmutu
Wojewoda lubelski Lech Sprawka na środowej konferencji prasowej poinformował o decyzji w tej sprawie, na mocy której do końca marca wszyscy mieszkańcy miejsc stałego zakwaterowania w regionie będą zwolnieni z partycypacji w kosztach zakwaterowania i całodziennego wyżywienia.
– Kierując się troską, żeby możliwie jak najbardziej uniknąć jakichś zagrożeń wynikających z podejmowanych ocen zdolności do partycypacji bądź też nie, traktuję ten marzec jako okres przejściowy – wyjaśnił wojewoda precyzując, że od kwietnia uchodźcy będą dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że w kilku przypadkach takie zakwaterowanie będzie oferowane bez opłat. Mowa o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach, dzieciach, osobach w wieku emerytalnym, kobietach w ciąży, osobach wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunach co najmniej trojga dzieci, a także – jak podkreślił Sprawka – o osobach w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach.
– Jak dodał, największe zainteresowanie wzbudza właśnie przepis, który mówi, że osoby w trudnej sytuacji życiowej będą mogły być zwolnione z partycypacji w kosztach – przyznał Lech Sprawka. – Wojewoda oraz podmioty, oceniając możliwość partycypacji, kierują się względami humanitarnymi. To stwierdzenie, które warunkuje dalsze postępowanie. Punkt 6 jest typowo uznaniowy, m.in. w bezpośrednim kontakcie interpersonalnym, ale również poprzez analizę tego uzasadnienia, którego uchodźca będzie używał we wniosku o zwolnienie z partycypacji.
Poinformował, że obecnie w 227 miejscach zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie mieszka ok. 4,3 tys. uchodźców. Najwięcej w Lublinie (744 osób), w pow. lubelskim (553), w pow. włodawskim (412 osób). Zapytany o procent liczby uchodźców, którzy mogliby być od kwietnia zwolnieni z ponoszenia kosztów w tych punktach przekazał, że z szacunków wynika, że może to być 75 proc. uchodźców.
– Tu nie chodzi o skutek finansowy; głównym celem tej nowelizacji i tego działania na terenie naszego województwa jest stworzenie impulsu, pewnej próby pobudzenia, refleksji u uchodźcy, który nie spełnia kryteriów (zwalniających z ponoszonych kosztów), żeby przemyślał, czy nie warto jednak wejść w taką rolę, jak około 30 tys. pozostałych uchodźców na terenie naszego województwa, którzy z tych miejsc stałego zakwaterowania nie korzystają. Ponieważ trwałe przebywanie w tego typu warunkach może powodować dalsze problemy życiowe – stwierdził wojewoda.
CZYTAJ: Szef MON: w kwietniu pierwsze używane Abramsy w Polsce
Przekazał, że do 10 marca uchodźcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania otrzymają kwestionariusze do wypełnienia, gdzie będą mogli wnioskować o zwolnienie od kwietnia z partycypacji kosztów utrzymania.
InYa / PAP / opr. WM
Fot. archiwum