Lubelscy radni przyjęli stanowisko w obronie Jana Pawła II

radni 2023 03 30 172926

Nie bez dyskusji radni miasta Lublin przyjęli stanowisko w sprawie „obrony dobrego imienia Papieża Jana Pawła II”. Projekt został przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości jako odpowiedź na publikowane w mediach zarzuty wobec papieża, dotyczące m.in. przenoszenia do innych parafii księży oskarżanych o pedofilię, w okresie, gdy Karol Wojtyła był kardynałem i metropolitą krakowskim.

– Jan Paweł II został pomówiony i zaatakowany przez niby-dziennikarzy – mówił  Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS. – Zastał zaatakowany na podstawie dokumentów – jak się okazuje – fałszywych i na podstawie nierzetelnych działań niby-dziennikarzy, po to, żeby wywołać ferment przed wyborami. I w związku z tym my, jako radni Rady Miasta Lublin, którego to miasta Jan Paweł II jest honorowym obywatelem, postanowiliśmy wyrazić swoje oburzenie.

CZYTAJ: „Każde źródło musi być poddawane analizie krytycznej”. Debata o kard. Karolu Wojtyle [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Jestem przeciwna temu stanowisku z kilku powodów – mówiła Maja Zaborowska, radna z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. – Nie mam żadnych wątpliwości co do zasług Jana Pawła II, jednakowoż tą uchwałą chcemy wpływać na badania historyczne. Takie podejście jest mi całkowicie obce. Kolejną kwestią jest to, jak czują się ofiary, które mówią o swojej krzywdzie. Wydaje mi się, że taką uchwałą mogą usłyszeć, że nie wolno im o tym mówić, że atakują Kościół, naród, symbole.

Po ponad godzinie dyskusji, radni przyjęli stanowisko – po usunięciu z niego jednego akapitu – głosami 25 za, 3 przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

CZYTAJ: Prof. Paweł Skibiński o medialnych zarzutach wobec kard. Karola Wojtyły

Dyskusja przed przyjęciem stanowiska była długa

Przewodniczący Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka Bartosz Margul złożył poprawkę do stanowiska. Jego zdaniem z tekstu powinien zostać wykreślony fragment: „Rada Miasta Lublin stanowczo potępia szkalowanie dobrego imienia największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, realizowane poprzez haniebne ataki, mające zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć o nim, szczególnie w sercach ludzi młodych. To o nich Papież – Polak mówił « Wy jesteście nadzieją świata. Jesteście moją nadzieją» „.

Radni przyjęli tę poprawkę głosami 18 za, 11 przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Radny Margul poprosił także o dodanie do stanowiska zdania: „Mając na uwadze powyższe, Rada Miasta Lublin wyraża stanowczy sprzeciw wobec wykorzystywania świętego Jana Pawła II dla bieżących celów politycznych”. 

Radni odrzucili poprawkę głosami 10 za, 15 przeciwko, przy 4 wstrzymujących się głosach. 

Radny Grzegorz Lubaś z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka powiedział, że Rada Miasta nie jest miejscem na podejmowanie tego typu stanowisk. Jego zdaniem tworzą one niepotrzebne mury, zamiast jednoczyć.

CZYTAJ: Dr hab. Łucja Marek: Karol Wojtyła natychmiast reagował na informacje o nadużyciach seksualnych w stosunku do małoletnich

Radny Dariusz Sadowski z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, uznał, że stanowisko jest typową grą polityczną. Jego zdaniem należałoby w sprawie medialnych zarzutów wobec kardynała Karola Wojtyły dokonać pogłębionych badań historycznych oraz otworzyć archiwa i powołać specjalną komisję.

Radny PiS Marcin Jakóbczyk, zabierając głos, podkreślił, że stanowisko jest poświęcone konkretnej osobie – świętemu Janowi Pawłowi II. Wyraził ubolewanie, że radni Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka widzą w tym grę polityczną. Podkreślił, że radni PiS chcą kierować się miłością i jednoczyć ludzi. Zaznaczył także, że nie ma w tym stanowisku niczego kontrowersyjnego oraz, że to dopiero dodawanie akapitu o „sprzeciwie wobec wykorzystywaniu Jana Pawła II do celów politycznych” jest mieszaniem do tego polityki.

Niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski uznał, że „osoba Jana Pawła II broni się przed tymi wszystkimi niesłusznymi krytykami, ale sam Jan Paweł II nie może bronić się osobiście, ponieważ już nie żyje”, więc podjęcie stanowiska jest na miejscu. Podjął także, że „dowody zebrane przez ubecję nie mogą być argumentami do podważenia” dobrego imienia papieża Polaka. Zwrócił się także do pozostałych radnych o niekontynuowanie sporu.

Podobne stanowiska przyjęli w poniedziałek zamojscy radni. Chodzi o uchwały w sprawie „Obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II” oraz przeciw „Wykorzystaniu imienia i autorytetu św. Jana Pawła II do bieżącej walki politycznej”.

EwKa / opr. ToMa

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version