Jest wstępne porozumienie w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

331590282 530018655920313 445981708082211065 n 2023 03 07 174342

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z ZE PAK wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej ws. projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie koreańskiej technologii APR1400 – poinformowały we wtorek (07.03) spółki.

– Strony zamierzają utworzyć wspólnie spółkę celową w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Koninie, która następnie nabędzie lub obejmie akcje w spółce mającej za zadanie realizację projektu budowy Elektrowni Jądrowej z potencjalnym udziałem partnera technologicznego – podano w komunikacie PGE.

CZYTAJ: Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na prace przedprojektowe

Jak dodano, strony będą mieć równą liczbę akcji w spółce celowej a reguły korporacyjne będą oparte na zasadzie współkontroli.

– Utworzenie przez strony wspólnego przedsięwzięcia spółki celowej uzależnione jest od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Zamiarem stron jest niezwłoczne zgłoszenie zamiaru koncentracji – poinformowano.

Dostęp do taniej energii

Jak podkreślał obecny przy podpisaniu umowy wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, dostęp do taniej i bezpiecznej energii, jaką jest energia jądrowa, jest warunkiem szybkiego rozwoju Polski i konkurencyjności gospodarki. Zapewniał, że energia jądrowa „nie będzie drenowała kieszeni Polaków”. Mówiąc o projekcie w Pątnowie, podkreślił, że mimo, iż jest to inicjatywa o charakterze biznesowym, ma pełne poparcie polskiego rządu.

Przypomniał, że obecny rząd zaprojektował budowę dwóch elektrowni jądrowych. – Jedna z tych elektrowni już dzisiaj – można powiedzieć – jest faktem, w tym sensie, że ten projekt jest realizowany w kooperacji z partnerem zagranicznym, z partnerem amerykańskim – wskazał szef MAP.

– Spółka będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Z kolei prezes ZE PAK Piotr Woźny zwrócił uwagę, że Wielkopolska Wschodnia to jeden z sześciu regionów górniczych, a projekt w Pątnowie będzie pokazywać, że tereny te mają przed sobą przyszłość i można na nich realizować duże inwestycje w zeroemisyjną energetykę. Podkreślał, że tereny, na których od 70 prowadzono eksploatację węgla brunatnego są obecnie przygotowywane do nowego wykorzystania, np. wyeksploatowane odkrywki są zalewane wodą pod kątem wykorzystania do chłodzenia dla bloków jądrowych.

Jak zaznaczył Dąbrowski, zakłada się, że finansowanie inwestycji będzie miało formułę project finance, a dodatkowo podmioty z Korei Płd. są zainteresowane finansowaniem zarówno wkładu strony koreańskiej, jak i zapewnieniem finansowania stronie polskiej.

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

PAP / opr. AKos

Fot. Grupa PGE Facebook

Exit mobile version