W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia przez Skarb Państwa spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, która jest teraz częścią koncernu energetycznego Enea.
Jak tłumaczył w Radiu Lublin wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak, umożliwi to Bogdance pozyskiwanie funduszy na inwestycje, które są bardzo utrudnione w sytuacji przyjętej w Unii Europejskiej polityki odchodzenia od węgla. – Bardzo trudno pozyskać pieniądze na inwestycje, ponieważ różne fundusze inwestycyjne, banki uznają, że nie ma sensu inwestować w węgiel. Żeby Bogdanka mogła w dalszym ciągu inwestować i żeby były pieniądze na inwestycje, trzeba podjąć jakieś działania, które umożliwią tego typu finansowanie. To byłoby niemożliwe, jeśli jest połączenie z Eneą, ponieważ Enea ma wielosektorową działalność energetyczną i nie może finansować branży górniczej.
Wiceminister dodał, że powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, do której trafią wszystkie aktywa węglowe ze Śląska.
Cała rozmowa w materiale wideo:
NABE, zgodnie z rządowym harmonogramem, ma powstać do końca marca, na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W jej skład wejdą też węglowe aktywa PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen.
Agencja ma działać w formie holdingu. Jej rolą będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla.
CZYTAJ: Prezes Bogdanki: przejęcie akcji przez Skarb Państwa będzie impulsem rozwojowym dla spółki
Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli grupom energetycznym skupić się na przyspieszeniu inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę przesyłową, co ma przyspieszyć transformację energetyczną kraju.
RCh / opr. WM
Fot. archiwum