Dr Monika Kacprzak z UNICEF Polska: Dzieci z dalekich wschodnich regionów Ukrainy są doświadczone bardzo trudnymi historiami

jjeyk wb 400x400 2023 03 09 112255

Z najnowszego raportu Biura ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców UNICEF Polska wynika, że ponad 900 tysięcy małych uchodźców z Ukrainy uzyskało w Polsce dostęp do edukacji, a ponad 450 tys. dzieci i dorosłych otrzymało wsparcie psychologiczne. Nie wszystkie dzieci korzystały z polskiego systemu edukacyjnego, część kontynuowała naukę zdalnie z placówkami w Ukrainie.

CZYTAJ: Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu w efekcie rosyjskich ataków

Doktor Monika Kacprzak z UNICEF Polska mówiła w Polskim Radiu Lublin, że z obserwacji i doświadczeń wynika, że zmienia się charakter osób, które przybywają do Polski z Ukrainy. Dzieci, zwłaszcza z dalekich wschodnich regionów Ukrainy, są doświadczone bardzo trudnymi historiami. Wcześniej widzieliśmy, że dzieci, które przebywały do Polski,  oczywiście doświadczyły wojny, ale niekiedy nie bezpośrednio. One uciekały przed wojną, natomiast teraz widzimy dzieci z o wiele bardziej złożonymi problemami, wyzwaniami, które potrzebują kompleksowego wsparcia psychologicznego.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Stąd istnieje potrzeba dalszego przygotowania odpowiednich kadr – psychologów i pedagogów – którzy mogliby pracować z uchodźcami.

Obecnie w Polsce przebywa ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy, około 90% to kobiety i dzieci.

Sytuacja ukraińskich dzieci z domów dziecka, które znalazły schronienie w Polsce będzie tematem zaplanowanych na jutro (10.03) spotkań w Warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Dubravki Suicy. Komisja Europejska zapowiada współpracę z Polską w sprawie przekazywania dzieci z ośrodków opieki do rodzinnych domów dziecka, czy rodzin zastępczych.

W tej kwestii są różnice na linii Kijów – Bruksela.

Dr Monika Kacprzak dodała, że “nadrzędnym powinno być zawsze dobro dziecka”. – W najlepszym interesie dziecka nie jest na pewno przebywanie w dużych ośrodkach typu takie kolektywne domy dziecka, gdzie tam jest  kilkadziesiąt, czasem kilkaset dzieci. System ukraiński był tak zbudowany jeszcze przed wojną. W ukraińskich domach dziecka przebywała największa liczba dzieci spośród wszystkich krajów europejskich. Dzieci ewakuowane z tamtych ośrodków, instytucji były ewakuowane wspólnie. Natomiast racją strony ukraińskiej jest to, że te dzieci się znają, są tam rodzeństwa, nie chcą ich rozdzielać – dopowiada.

Ukraińskie dzieci, które trafiają do Polski są objęte pomocą medyczną i humanitarną. Mają zapewnioną także pomoc pedagogiczną i psychologiczną.

RMaj / opr. AKos

Fot. Monika Kacprzak Twitter

Exit mobile version