Odbojniki do drzwi, zwane również stoperami, to bardzo praktyczne akcesoria, wykorzystywane zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach czy instytucjach. Skutecznie chronią one ściany przed uszkodzeniami powodowanymi przez otwierane drzwi. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, jak działa odbojnik do drzwi i jaki model stopera warto wybrać, to kontynuuj czytanie.
Odbojnik do drzwi – co to?
Odbojniki do drzwi to niewielkie, lecz bardzo przydatne akcesoria. Ich zadaniem jest zatrzymanie skrzydła drzwi podczas otwierania, aby nie doprowadziło ono do uszkodzenia ściany. Odbojniki najczęściej montuje się w miejscach użyteczności publicznej, jednak znajdują szerokie zastosowanie także w mieszkaniach i domach indywidualnych. Akcesoria te dostępne są w wielu wariantach, dlatego każdy może wybrać model dopasowany do swoich potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki odbojnik do drzwi warto kupić, przejdź do dalszej części artykułu.
Odbojniki do drzwi – rodzaje
Planujesz zakup odbojnika do drzwi zewnętrznych? Na początku powinieneś zapoznać się z rodzajami tych akcesoriów. Wyróżnia się odbojniki:
- podłogowe klasyczne – dostępne są w wersji samoprzylepnej i wkręcanej. Pierwsze z nich doceniane są przede wszystkim za swoją bezinwazyjność. Natomiast drugie – wkręcane – cechują się bardzo wysoką trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulegają usterkom nawet w przypadku silniejszego uderzeniami drzwiami. Jednak ich instalacji wymaga ingerencji w konstrukcję podłogi.
- Podłogowe wolnostojące – rewelacyjnie sprawdzają się w miejscach, w których nie chcemy lub nie możemy wykorzystać odbojników montowanych na stałe. Ich dużą Zaletą jest fakt, iż w każdym momencie można je przenieść w inne miejsce.
- ścienne – podobnie jak modele klasyczne podłogowe występują w dwóch wersjach – przyklejanej i wkręcanej. Są mniej popularne niż odbojniki podłogowe, lecz wyróżniają się równie wysoką skutecznością.
- Magnesowe – występują zarówno w wariancie ściennym, jak i podłogowym. Wyposażone są w specjalny magnes, który skutecznie przyciąga metalową klamkę i sprawia, że drzwi pozostają otwarte. Świetnie sprawdzają się w miejscach, w których panują przeciągi.
- Klamkowe – jak sama nazwa wskazuje, to odbojniki instalowane na klamce. Ich ogromną zaletą jest bezinwazyjność.
Jaki odbojnik do drzwi wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Postanowiłeś zainwestować w dobry odbojnik do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego akcesoria? Przede wszystkim weź pod uwagę następujące kwestie:
- rodzaj odbojnika – zastanów się, czy zamierzasz instalować ten element na ścianie, na podłodze, czy może na klamce. Ponadto przemyśl, czy lepszym wyborem będzie model samoprzylepny, cechujący się bezinwazyjnością, czy produkt wkręcany wyróżniający się świetną trwałością i wytrzymałością.
- Kolor odbojnika – jeśli chcesz ukryć ten element, sięgnij po odbojnik utrzymany w stonowanej barwie. Najlepiej postaw na produkt w takim samym lub podobnym kolorze jak podłoga czy drzwi. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby odbojnik stanowił dekoracyjny element wnętrza, wybierz model o wyrazistej barwie, która stworzy kontrast.
- Kształt odbojnika – na rynku dostępne są produkty o różnych formach. Najczęściej spotyka się te okrągłe, stożkowe, kwadratowe i modele w kształcie grzyba. Wszystkie z nich prezentują się klasycznie i elegancko. Są uniwersalne i pasują do wszystkich typów wnętrz. Doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach prywatnych, jak i publicznych.
- Materiał wykonania odbojnika – to bardzo istotny parametr. To właśnie od niego zależy wytrzymałość i trwałość produktu. Najbardziej polecane są modele wykonane ze stali nierdzewnej i gumy. Wyróżniają się one bardzo długą żywotnością. Jeśli jednak zależy Ci na zakupie dobrego i jednocześnie bardzo taniego odbojnika, wybierz produkt z tworzywa sztucznego.
Już wiesz, jakie odbojniki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych sprawdzają się najlepiej.
Artykuł sponsorowany