120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Prezentacja rękopisów poety w Lublinie

334927787 224483106814846 2929451271061950991 n 2023 03 15 090205

Na 120. rocznicę urodzin Józefa Czechowicza Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało prezentację rękopisów lubelskiego poety. Ekspozycja przedstawia zapisane odręcznie materiały autobiograficzne, brulion z wierszami, teksty literackie oraz listy. 

– Chcielibyśmy pokazać innego Józefa Czechowicza – mówi kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, Aleksander Wójtowicz. – Nie tylko tego zapatrzonego w sielską atmosferę lubelskiej prowincji bądź dręczonego przez katastroficzne przeczucia, ale też takiego poetę, który opisuje swoje życie, prowadzi notatki autobiograficzne, ma poczucie humoru, samodzielne wykonuje kartki pocztowe, aby wysłać je swoim znajomym, swoje wiersze ozdabia różnego rodzaju rysunkami. Jakimi? Trzeba przyjść do muzeum i zobaczyć to na własne oczy.

CZYTAJ: „To historyczny dzień dla nas wszystkich”. W Osuchach powstanie Muzeum Partyzantów Polskich

Prezentację rękopisów można zobaczyć w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie do 29 marca. 

Od października 2018 roku – każdy dzień na antenie Polskiego Radia Lublin –  kończy fragment „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza.

Codziennie o północy możemy posłuchać poematu w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej. Tekst został zilustrowany muzyką autorstwa Piotra Selima, a całość opracowała dziennikarka Radia Lublin Grażyna Lutosławska. 

„Poemat o mieście Lublinie” został napisany przez Józefa Czechowicza jako słuchowisko. Po raz pierwszy na antenie Polskiego Radia został odczytany przez Antoniego Bohdziewicza i właśnie Irenę Kwiatkowską 9 lipca 1937 roku. Nasz  dźwiękowy sygnał został wykonany w oparciu o nagranie głosu Kwiatkowskiej dokonanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w 2007 roku – 70 lat po pierwszej emisji „Poematu…” na falach eteru.

Józef Czechowicz był wszechstronnym twórcą 

120 lat temu – 15 marca 1903 roku – urodził się Józef Czechowicz, poeta awangardowy dwudziestolecia międzywojennego, członek i jeden z założycieli grupy poetyckiej „Reflektor”, redaktor, tłumacz. Autor zbiorów wierszy „Stare kamienie” i „Nic więcej”, utworów dla dzieci i szkiców o poezji. Tworzył też słuchowiska radiowe. Zginął podczas nalotu bombowego w Lublinie 9 września 1939 roku. Miał 36 lat.

Józef Czechowicz był twórcą wszechstronnym – nie tylko poetą, ale także autorem dramatów, redaktorem pism literackich, krytykiem, zajmował się działalnością fotograficzną i pedagogiczną. Był także tłumaczem, przekładał między innymi wiersze Thomasa Stearnsa Eliota, Williama Blake’a czy Aleksandra Błoka. Był związany z Polskim Radiem – pracował w dziale literackim, tworzył słuchowiska.

Pisarz urodził się i dorastał w Lublinie, tam też studiował w Seminarium Nauczycielskim. Popularyzował historię miasta, napisał przewodnik po Lublinie i poświęcił mu wiele wierszy, był też jego fotografem. To właśnie do Lublina pojechał z Warszawy po wybuchu wojny. Zginął pod gruzami zbombardowanej przez Niemców kamienicy. Dziś w tym miejscu znajduje się pomnik poety. 

KovA / TSpi / IAR / opr. WM / AKos

Fot. Wydarzenie FB

 

Exit mobile version