W Belwederze wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku terroru komunistycznego czy zbrodni niemieckich. Łącznie Instytut Pamięci Narodowej ogłosił 20 nazwisk niedawno zidentyfikowanych osób. Trzy z nich pochodzą z naszego regionu. To działacze podziemia niepodległościowego: Wacław Czępiński ps. „Zbyszek”, Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak” oraz Eugeniusz Lis ps. „Bystry”.
CZYTAJ: „Przywracamy tożsamość bohaterom”. IPN zidentyfikował szczątki trzech lubelskich Niezłomnych
Dziury w dachach, zbite szyby w samochodach, a ostatnio przestrzelona szyba w jednym z domów – mieszkańcy Bobrownik pod Dęblinem obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Pociski pochodzą prawdopodobnie z pobliskiej strzelnicy wojskowej, ale kierownictwo dęblińskiego garnizonu nie chce komentować tej sprawy.
CZYTAJ: Pociski uszkadzają domy i samochody. Sprawą zajęła się prokuratura [ZDJĘCIA]
Na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość radni przyjęli informację zamojskiej policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w roku ubiegłym. Z dokumentu wynika, że odnotowano o 40 przestępstw więcej niż w 2021 roku, o 91 więcej zdarzeń kryminalnych; z udziałem nieletnich takich przestępstw było w Zamościu 32 (w porównaniu do 13 w 2021 roku).
CZYTAJ: Czy Zamość jest bezpiecznym miastem? Policja przedstawiła raport
W Lublinie są ofiaromaty, kebabomaty i lekomaty. Teraz – przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – w pobliżu jednego z centrów handlowych przy ulicy Koncertowej stanął kwiatomat.
CZYTAJ: Szybko i bezkontaktowo. W Lublinie stanął kwiatomat [ZDJĘCIA]
Szkolenie z bezpieczeństwa dla pań w Dniu Kobiet zaplanował Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie. Kilkadziesiąt kobiet skorzystało z symulatorów, doskonaliło też swoją jazdę m.in. na płycie poślizgowej.
CZYTAJ: Bezpieczeństwo nie tylko od święta. Panie doskonaliły technikę jazdy [ZDJĘCIA]
Na skarpach nadwiślańskich w okolicach Mięćmierza pod Kazimierzem Dolnym ma powstać rezerwat przyrody. To inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która rozpoczęła konsultacje w tej sprawie. Chodzi o szczególną ochronę siedlisk kserotermicznych i punktów widokowych.
CZYTAJ: W rejonie Kazimierza Dolnego powstanie rezerwat przyrody? Trwają konsultacje
Program prowadziła Ewelina Kwaśniewska.
Fot. PAP/Andrzej Lange