Od dłuższego już czasu prowadzone są prace związane z usprawnieniem funkcjonowania polskiej służby zdrowia. W ich zakres wchodzi między innymi pojawienie się e-recepty, która od 8 stycznia 2020 roku jest już obowiązkowa, co oznacza, że lekarz, pielęgniarka, położna czy inna jednostka uprawniona do wystawiania recept musi skorzystać z ich elektronicznej formy. Co prawda, póki co dopuszczalne są także recepty papierowe, jednak ich zastosowanie możliwe jest wyłącznie w określonych sytuacjach.
Czym jest e-recepta?
Recepta online to cyfrowa wersja znanej jeszcze do niedawna papierowej recepty. Obecnie lekarze mają obowiązek przepisywania swoim pacjentom lekarstw za pośrednictwem dedykowanego systemu.
E-recepta jest nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale przede wszystkim bezpieczna. To rozwiązanie, z którego cieszą się nie tylko lekarze i farmaceuci (bo ich praca została nieco ułatwiona), ale i pacjenci, którzy otrzymują e-receptę szybko i bez większych trudności, a zrealizować mogą ją w dowolnej aptece.
Jak uzyskać Receptę Online?
W serwisie Medyk Online możesz uzyskać receptę online podczas konsultacji. Po zakończeniu konsultacji, lekarz wystawi Ci receptę, którą otrzymasz bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mailową. Aby uzyskać receptę, wystarczy wypełnić formularz zawierający dane pacjenta i konkretną diagnozę oraz podpisać formularz cyfrowo. Po wysłaniu formularza do lekarza, otrzymasz receptę w formacie PDF.
Internetowe Konto Pacjenta
Z e-receptą powiązane jest Internetowe Konto Pacjenta, na którym można znaleźć wiele informacji nie tylko o przypisanych lekach, ale również zapoznać się z dotychczasową historią choroby.
Jak długo ważna jest wystawiona przez osobę do tego uprawnioną e-recepta? Standardowa ważność to 30 dni od daty jej wystawienia, jednak czas ten w zależności od okoliczności może być nieco inny. Gdy na recepcie znajdują się antybiotyki, okres jej ważności trwa wyłącznie 7 dni. W przypadku preparatów do leczenia chorób immunologicznych to recepty, na których się znajdą, mogą być realizowane przez 120 dni. Recepty ważne 365 dni (całoroczne) skierowane są do osób przewlekle chorych, które przez cały czas przyjmują te same leki.
Jak zrealizować e-receptę?
Realizacja recepty wystawionej drogą elektroniczną jest naprawdę bardzo prosta. Wystarczy udać się do wybranej apteki, podać farmaceucie numer PESEL oraz kod otrzymany w wiadomości SMS (ten składa się z czterech cyfr). Jeżeli informacja o wystawieniu recepty dotarła drogą mailową, wówczas do jej zrealizowania niezbędne będzie okazanie farmaceucie kodu QR (znajdującego się w załączniku wiadomości).
Dlaczego e-recepta to dobre rozwiązanie?
Pojawienie się recepty online przyniosło ze sobą wiele korzyści i to zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy czy farmaceutów. Dla specjalistów z różnych dziedzin forma elektroniczna jest najszybszym sposobem na wystawienie recepty, a co za tym idzie, ułatwia im to nieco pracę i daje możliwość poświęcenia większej ilości uwagi problemom pacjentów.
Ponadto warto wiedzieć, że w czasie wystawiania e-recepty system dokładnie weryfikuje jej treść – w związku z tym w tym przypadku ryzyko wystąpienia pomyłki jest naprawdę niewielkie.
Dawniej pacjenci często gubili papierowe recepty, co było dość problematyczne. Dziś już tego problemu nie ma.
Lekarz, mając dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, może dokładnie zapoznać się z dotychczasowym przebiegiem chorób i ich leczeniem. W wielu przypadkach będzie to bardzo cenna informacja, ponieważ znacznie ułatwi to w wielu przypadkach dobranie odpowiedniego leczenia.
Bardzo ważnym atutem e-recept jest również to, że w dużym stopniu został ograniczony wydruk tych fałszywych, które nie zostały wystawione przez uprawnionego do tego specjalistę.
Artykuł sponsorowany