W Aleppo w Syrii została znacznie uszkodzona zabytkowa cytadela – przekazało we wtorek (07.02) w oświadczeniu UNESCO, które rozpoczęło badanie szkód w dziedzictwie kulturowym wyrządzonych przez trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W kataklizmie ucierpiały liczne zabytki w obu krajach.
Oszacowanie szkód ma na celu szybkie zabezpieczenie i ustabilizowanie cennych budowli – przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury.
CZYTAJ: Wzrosła liczba ofiar. Szef PSP: Największym zagrożeniem dla ratowników są wtórne wstrząsy
UNESCO jest “szczególnie zaniepokojone sytuacją w starożytnym mieście Aleppo” w Syrii, które znajduje się na liście zagrożonego światowego dziedzictwa.
“Znaczne uszkodzenia odnotowano w cytadeli. Zachodnia wieża muru starego miasta zawaliła się, a konstrukcja kilku budynków na suku (zadaszonym targowisku) uległa osłabieniu” – przekazało UNESCO.
Organizacja przekazała ponadto, że jest zasmucona wiadomością o zawaleniu się kilku budynków w historycznej cytadeli w mieście Diyarbakir i ogrodach Hevsel w Turcji. Historia tych obiektów, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu.
CZYTAJ: Syria: wstrzymano pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi. Powód – nieprzejezdne drogi
Wśród innych obiektów dziedzictwa w Trucji, które mogły zostać uszkodzone, wymieniono prehistoryczne sanktuarium Gobekli Tepe; Nemrut Dagi, czyli grobowiec króla Antiocha I (69-34 p.n.e.) oraz stanowisko archeologiczne w Arslantepe, gdzie znajdują się pozostałości budowli z VI tysiąclecia p.n.e. Te trzy obiekty są zlokalizowane w niedużej odległości od epicentrum trzęsienia ziemi w Gaziantep.
Tureckie media poinformowały w poniedziałek, że w wyniku trzęsienia ziemi zniszczeniu uległ zamek w Gaziantep pochodzący z II wieku n.e., zbudowany za czasów Imperium Rzymskiego. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów.
CZYTAJ: Organizacja ratunkowa w Syrii: setki rodzin pozostają uwięzione pod gruzami
RL / PAP / opr. WM
Fot. Memorino, CC BY-SA 3.0