„Tworzenie w niezalu nadal ma się dobrze”. Złote Kurczaki wracają po przerwie

kurczaki 2023 02 20 162055

na zdj. konsultacje i negocjacje pomiędzy Jaszczem, Łazurem i Filem przeprowadzone w 2020 roku podczas poprzedniej edycji Złotych Kurczaków, fot. archiwum

Złote Kurczaki to wielkie święto komiksu niezależnego. Ta wrocławska impreza od lat przyciąga twórców zinów i autorskich publikacji, którzy poza promocją swoich produkcji mają okazję spotkać się i wymienić doświadczenia.

Para powraca ze zdwojoną siłą

– Kurczaki wracają po przerwie, która odbyła się głównie przez tymczasowy brak mocy – mówi Fil Wiśniowski, pomysłodawca i jeden z organizatorów Festiwalu. – Możliwe, że pandemia wpłynęła mocno na decyzję o przerwie. Nastroje też nie były ogólnie optymistyczne, mimo że ludzie pewnie tęsknili za imprezami komiksowymi. Jednak w samej organizacji zabrakło tej pary, aby na tamten czas doprowadzić do ZK.

Para jednak najwyraźniej powróciła ze zdwojoną siłą, czego efektem jest zaplanowana na najbliższy weekend (24-25.02) impreza „Złote Kurczaki 10”.

– W nadchodzącej edycji będzie sporo atrakcji – podkreśla Fil Wiśniowski. – Rozszerzyliśmy naszą imprezę o dodatkowy dzień, czyli zaczynamy już w piątek. Wystawa prac Jaszcza, warsztaty z tworzenia zina, czy w końcu wielka bitwa na kadry wieczorową porą. Nie dalibyśmy rady zrobić tego w jeden dzień. A sobota to już jazda z drobiem bez trzymanki: kiermasz, na którym większość artystów zaprezentuje premierowe komiksy, oraz spotkania z autorami.

POSŁUCHAJ audycji o komiksie X-Statix

Podczas 10. edycji Festiwalu Komiksów Niezależnych Złote Kurczaki odbędzie się finisaż wystawy Piotra Nowackiego „Nieustraszony łowca kadrów”, fot. materiał organizatora 

Kurczakowe premiery

Wśród premierowych komiksów warto zwrócić uwagę na stworzoną na bazie opowiadania Stefana Grabińskiego „Szaloną zagrodę” Mateusza Wiśniewskiego i Michała Araszewicza oraz „Beletrystykę Imprezową” Roberta Sienickiego. „Metal” – zbiór krótkich form komiksowych zrealizowanych w latach 2016-20 zaprezentuje Ottoich, a swoje stoiska będzie miało trzydziestu wystawców.

– Co ważne, tym razem dokonaliśmy niemożliwego i mamy gościa zagranicznego, Marka Laszlo z Węgier – podkreśla Fil. – Człowiek współpracuje z Mikiem Mignolą, więc warto na żywo spotkać się z kimś takim.

Z okazji przyjazdu Marka Laszlo podczas Złotych Kurczaków premierę będzie miał jego komiks zatytułowany „O chłopcu, który pokochał ducha klauna”.

– Nasza impreza jest dowodem na to, że jednak tworzenie w niezalu nadal ma się dobrze – podkreśla Fil. – To właśnie młodsze koleżanki i koledzy pokazują, że bańka jeszcze nie prysnęła i dalej jedziemy do przodu. Tym razem poszerzyliśmy spektrum kategorii kurczakowych, aby sprawdzić i dodać odrobinę świeżości do Festiwalu. Nowe kategorie – na krótką formę oraz komiks internetowy – zapełniły się zgłoszeniami co pokazuje, że warto też wyciągać rękę do ludzi w różnych zakątkach twórczości. Zakończymy ten fest galą i uhonorujemy komiksiarzy za ich prace z roku 2022.

Krótka forma i komiks internetowy to dwie z ośmiu kategorii, w których przyznane zostaną Złote Kurczaki, czyli nagrody komiksu niezależnego. Pozostałe kategorie to: komiks, zin, rysunek, scenariusz, debiut i okładka. Zwycięzców poznamy już w najbliższą sobotę (25.02).

POSŁUCHAJ audycji o komiksie Fungae

DySzcz

Fot. Złote Kurczaki/ FB

Exit mobile version