Mija 83. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. Trzydniowe obchody w Lublinie rozpocznie wystawa „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie”. Ekspozycję przygotował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą m.in ze zbiorów Ośrodka Karta, Rosyjskiego Archiwum Państwowego i Archiwum Gułagu/Tomasz Kizny. Wystawa będzie prezentowana przy XXVII Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Biedronki 13. Po wernisażu zaplanowano finał Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru”. Początek uroczystości o godzinie 9.00.
Główne obchody odbędą się jutro (10.02). Po mszy świętej w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków uczestnicy przejdą pod pomnik Matki Sybiraczki. Tutaj zostanie odegrany hymn Sybiraków i uczestnicy złożą kwiaty.
CZYTAJ: Lublin upamiętni zesłańców na Sybir. Dziś 82. rocznica masowych deportacji
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. ludzi. W czasie transportu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.
POSŁUCHAJ: 02.11.2017 Reportaż Katarzyny Michalak „Światło na stepie”
Związek Sybiraków szacuje, że w latach 1940-1956 wywieziono na Syberię w sumie około miliona 350 tysięcy Polaków. Tysiące naszych rodaków poniosło śmierć. Ci, którzy przeżyli, wrócili do kraju lub wybrali życie na emigracji.
POSŁUCHAJ: 15.09.2021 Czesława Borowik „Syberyjski instynkt”
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. ipn.gov.pl