Sobieszyn: nocne nasłuchiwanie sów i prelekcja o życiu ptaków

pexels pixabay 357159 2023 02 09 093007

Zwyczaje mało znanych ptaków drapieżnych poznają uczestnicy “Nocy sów” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie (powiat rycki). Otwarte spotkanie rozpocznie się w czwartek (09.02) o godz. 19.00.

Koordynator “Nocy sów” Jarosław Szlendak powiedział, że wydarzenie rozpocznie się od prelekcji na temat biologii i zwyczajów tych ptaków. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer po pobliskim parku i lesie, podczas którego będą nasłuchiwali sów. “Okoliczni mieszkańcy mówią, że jest ich sporo” – dodał.

Zwyczaje sów

Mówiąc o zwyczajach sów dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński powiedział, że prowadzą tajemniczy tryb życia, a szczyt swojej aktywności mają w nocy.

CZYTAJ: Naukowcy: dwa razy więcej drzew w miastach mogłoby ocalić zdrowie tysięcy ludzi

“Są zwierzętami terytorialnymi. Odzywają się tylko wtedy, kiedy usłyszą głos innego samca tego samego gatunku” – podał. Jak wyjaśnił, terytorializm sów pracownicy parków krajobrazowych wykorzystują przy ich liczeniu. “Odtwarzamy przez głośnik odgłos samca i jeśli odezwie się drugi, to wiemy, że jesteśmy na jego terytorium” – powiedział.

Wskazał, że silny instynkt terytorialny sprawia, że w reakcji na głos innego przedstawiciela swojego gatunku sowa podlatuje bliżej głośnika. “Sowa jest tak oburzona tym, że sąsiad wszedł na jej terytorium, że nie zważa na ludzi, tylko podlatuje bliżej, żeby zobaczyć, co się dzieje” – stwierdził.

Wyjątkowy spacer po lesie

Dyrektor spodziewa się, że uczestnikom spaceru uda się usłyszeć popularnego w Polsce puszczyka zwyczajnego lub uszatkę. “To właśnie charakterystyczny głos puszczyka słyszymy np. w bajkach lub horrorach, ponieważ podsyca nastrój tajemnicy i dodaje emocji scenom” – przyznał.

Jak stwierdził, sowy od innych ptaków odróżnia budowa, która czyni z nich doskonałych nocnych łowców. “Większość gatunków sowy potrafi polować w całkowitej ciemności posługując się tylko zmysłem słuchu” – wyjaśnił.

CZYTAJ: Ssaki żyjące w grupach żyją dłużej niż gatunki samotne

“Noc sów” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie rozpocznie się w czwartek (09.02) o godz. 19.00. Wydarzenie zakończy wspólne ognisko z kiełbaskami około godz. 22:30.

Łapiński zapowiedział, że kolejne takie spotkania odbędą są w najbliższych tygodniach w Brzeźnie i Zamościu.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, która obejmuje swym działaniem 17 parków krajobrazowych i 17 obszarów chronionego krajobrazu położnych na terenie województwa lubelskiego.

RL / PAP / opr. WM

Fot. pexels.com

Exit mobile version