Skąd koty w domach? Zostały udomowione przez rolników w Mezopotamii

pexels sadi gokpinar 14202522 2023 02 03 094054

Badania genetyczne dowodzą, że koty zostały udomowione ok. 10 tys. lat temu, gdy w Mezopotamii zaczęły powstawać pierwsze w dziejach ludzkości osady rolnicze – piszą genetycy na łamach naukowego periodyku „Heredity”.

Koty związały swoje losy z człowiekiem, kiedy na obszarze Żyznego Półksiężyca, nad rzekami Eufrat i Tygrys, ludzie po raz pierwszy zaczęli uprawiać ziemię. To wtedy człowiek udomowił kota albo, jak kto woli, kot udomowił człowieka.

CZYTAJ TAKŻE: Już małe dzieci mają potrzebę pomagania. Nawet jeśli same dopiero uczą się mówić i chodzić

Koty okazały się pożyteczne jako zwierzęta zwalczające gryzonie, dobierające się do magazynowanego przez rolników zboża.

Następnie z Mezopotamii koty powędrowały z ludźmi do innych miejsc na świecie – dowodzą naukowcy z University of Missouri (USA) na podstawie badań genetycznych.

Genetycy Leslie A. Lyons i Thomas Juba przebadali ok. 200 genetycznych markerów kociego DNA na podstawie próbek zebranych z obszaru Żyznego Półksiężyca, Europy, Azji i Afryki.

Niektóre inne zwierzęta, takie jak konie czy bydło, udomowione były kilka razy w różnym czasie i różnych miejscach na świecie. W przypadku kotów było inaczej. Analizy genetyczne dowodzą, że udomowiono je tylko raz.

Naukowcy dodają jednak, że o kotach można mówić jako o zwierzętach pół-udomowionych. Jeśli wypuści się koty w dziką przyrodę, będą tam polować i rozmnażać się, potrafią bowiem przetrwać bez człowieka. W odróżnieniu od psów i wielu innych udomowionych gatunków człowiek nie zmienił tak radykalnie zachowania kotów.

CZYTAJ TAKŻE: Kometa, która ostatni raz była widziana w czasach neandertalczyków. Teraz będzie można ją podziwiać gołym okiem

PAP / RL / opr. KS

Fot. Sadi Gökpinar, pexels.com

Exit mobile version