Rekonstrukcja historyczna i inscenizacja teatralna. Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Tomaszowie Lubelskim

dsc07473 2023 02 05 195917

Inscenizacja teatralna i rekonstrukcja historyczna zakończyły wydarzenia upamiętniające 160. rocznicę powstania styczniowego i „krwawego dnia” w Tomaszowie Lubelskim.

CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [ZDJĘCIA]

W hali tomaszowskiego liceum Tomaszowski Zespół Teatralny zaprezentował m.in. czarne suknie żałobne. – Kobiety wówczas zakładając czarną suknię manifestowały uczucia patriotyczne – mówi Elżbieta Raczkiewicz z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego. – Kobiety zrezygnowały z biżuterii. Nie zrezygnowały z krynoliny. Jak się później okazało, była bardzo przydatna, bo przemycały pod nią różne rzeczy, które były potrzebne powstańcom.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rekonstrukcja wydarzeń styczniowych 1863 roku i “krwawego dnia” w Tomaszowie Ordynackim

– Rekonstrukcja druga, bitewna, została podzielona na cztery epizody. Pierwszy to obóz powstańczy i wymarsz oddziału do bitwy – mówi twórca scenariusza scen batalistycznych Jarosław Antoszewski. – Następnym epizodem jest atak Gramowskiego na Tomaszów Ordynacki, skończony niestety pobiciem polskich oddziałów, śmiercią samego Gramowskiego. Trzecim epizodem jest zajęcie Tomaszowa przez oddział Piaseckiego. Ostatnim elementem rekonstrukcji jest 5 lutego – oddział ponad 400 rosyjskich żołnierzy zaatakował Tomaszów.

W wydarzeniu wzięło udział pięć grup rekonstrukcyjnych, m.in. Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki”, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii KOP, Związek Piłsudczyków RP Oddział w Tomaszowie Lub. i Szwadron Kawalerii Ochotniczej 9. Pułku Ułanów Małopolskich.

AP/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version