Polska przekazała Ukrainie pierwsze czołgi Leopard. Do symbolicznego przekazania czterech Leopardów doszło podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
– To niezwykle ważny gest w rocznicę rosyjskiej agresji. Polska pełni ważną rolę w dostarczaniu walczącej Ukrainie nowoczesnego sprzętu – mówił w Polskim Radiu Lublin pułkownik doktor Dariusz Dachowicz, były dowódca 1. Pułku Specjalnego Komandosów. – Ważne, że to Polska była inicjatorem tego transferu sprzętu i on się rozpoczął. Pomysł, który zaczął być realizowany i uzyskał aprobatę, pomimo wstępnej niechęci różnych państw. To pokazuje, że chyba wszyscy zaczynają rozumieć, że wojna w Ukrainie to jest wojna ze złem, które może również przyjść do nas.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Polska wzmacnia zabezpieczenie granic z Rosją i Białorusią. Pierwsze zapory przeciwpancerne już ustawiono.
– Takie działania mają przede wszystkim wymiar prewencyjny, ale nie tylko – uważa płk dr Dachowicz. – Pokazywanie, że gdyby wam przyszło do głowy wykonać jakikolwiek ruch, to my jesteśmy gotowi. Musimy też wysyłać pewne sygnały, w ramach chociażby tych działań informacyjnych, że widzimy pewne zagrożenia, że jesteśmy na nie gotowi i podejmiemy zdecydowane kroki, o ile druga strona odważy się cokolwiek zrobić.
Zapora przeciwpancerna to zapora inżynieryjna przeznaczona do powstrzymywania czołgów i innych bojowych wozów wroga.
RMaj / opr. PrzeG
Fot. RL










![Nie zgadzają się na zamknięcie internatów. Protest chełmskich uczniów [ZDJĘCIA] 10 img20230227093958 2023 02 27 110341](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2023/02/img20230227093958-2023-02-27-110341-75x75.jpg)
