Z rozkazu administracji białoruskiej został zamalowany fresk „Cud nad Wisłą” w kościele w Sołach na Grodzieńszczyźnie. Powiadomił o tym portal „Głos znad Niemna”.
Zamalowany już drugi raz w historii świątyni w Sołach fresk powstał w latach 20. XX wieku i przedstawia scenę rozgromienia bolszewików przez Wojsko Polskie pod Ossowem 15 sierpnia 1920 roku. W centrum kompozycji jest przedstawiona postać księdza Ignacego Skorupki, który bohatersko poległ w tej bitwie. Po II wojnie światowej, kiedy Soły znalazły się w granicach komunistycznej Białorusi, fresk został zamalowany. Po upadku Związku Sowieckiego – z inicjatywy miejscowej wspólnoty katolickiej – obraz odrestaurowano i poświęcono.
CZYTAJ: Niezwykłe znalezisko Polaków w Afryce. Może cofnąć znaną historię o tysiąc lat
Scena „Cudu nad Wisłą” w kościele w Sołach zwróciła na siebie uwagę łukaszenkowskich ideologów w związku z prowadzoną na Białorusi kampanią niszczenia śladów polskości i polskiego dziedzictwa. Białoruska telewizja państwowa w propagandowych reportażach twierdziła, że umieszczony na ścianie świątyni w Sołach obraz „nawołuje do podżegania do nienawiści narodowej i religijnej”.
CZYTAJ: Eksperci: widmo nieograniczonej liczebności armii Rosji to mit
– Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi – podkreślił we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku „Cud nad Wisłą”.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. Facebook/Witek Korybut-Daszkiewicz