Młodzież odnowi seniorom meble i zmieni je w dzieła sztuki

20230227 100915 2023 02 27 194411

Stare lub zepsute drewniane meble przekazane przez puławskich seniorów bezpłatnie naprawi i odnowi młodzież współpracująca z Fundacją KZMRZ. To pomysł na międzypokoleniową integrację, aktywizację osób starszych i zachowanie ważnych dla mieszkańców przedmiotów.

Dziś (27.02) pierwsze krzesło trafiło do renowacji. Zostanie ono naprawione w ciągu jednego dnia, a dodatkowo… pomalowane we wzory ludowe.

– Prowadzę tutaj szkołę artystyczną i zależało mi na tym, żeby moi uczniowie – dzieci i młodzież – mieli materiały do pracy i uczyli się podstaw meblarstwa i stolarstwa – wyjaśnia Michał Stachyra, prezes Fundacji KZMRZ. – Projekt ten skierowany jest też do seniorów i ma na celu ich aktywizację. Żeby poszukali mebli, których nie używają już od wielu lat, bo straciły swoją funkcję, zostały połamane, leżą gdzieś w kącie. Osoby starsze dzięki temu czują, że ktoś zauważył ich problemy z samotnością i brakiem pomocy.

CZYTAJ: Miasteczko miłości – romantyczne oblicze Kazimierza Dolnego

“To wspaniała inicjatywa”

– Młode osoby nie naprawiają tylko wyrzucają, natomiast ludzie starsi są bardziej przywiązani do swoich sprzętów, a nie stać ich na to, aby dać je do naprawy. Inicjatywa dania nowego życia starym meblom jest rzeczą wspaniałą – stwierdza Józefa Janczura, prezes Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Tym bardziej, że pan Michał zaproponował, iż obejmie to i odbiór, i dowóz z powrotem. Trzeba tylko przyjść, powiedzieć gdzie  i się na pewno będzie „kręciło”.

– Współpraca młodzieży i osób starszych oraz poszukiwanie rozwiązań, aby poprawić jakość życia seniorów, są bardzo wskazane. Podkreślam zawsze walor psychologiczny takiego działania, bo przeciwdziałanie samotności osób starszych i możliwość ich spotkań z młodszymi są bardzo cenne i warto je promować – stwierdza Beata Wagner, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. – Inicjatywa jest warta promowania. Tym bardziej jeśli osoby młode chciałyby nadać im nowy wygląd i przekazać je z powrotem seniorom bądź innym osobom.

CZYTAJ: Miłośnicy staroci spotkali się w Puławach

Działania uszczęśliwią dwie strony

– Super, że taka inicjatywa powstała, gdzie młodzież będzie angażowana do pewnych działań – bo nie nazwę tego pracami – które myślę, że uszczęśliwią dwie strony i wniosą wartość dodaną. Tworzenie ze starego czegoś nowego, dodawanie nowych pomysłów, przebywanie młodzieży ze starszymi osobami to naprawdę bardzo cenne – uważa Lidia Nogowska z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach.

– Te meble są inne, mają swoją wartość sentymentalną. Możemy się z osobami starszymi poznać i nauczyć od nich dużo – zauważa Agnieszka Abczak, uczennica klasy III Zespołu Szkół w Puławach. – W szkole jest też wolontariat. Osoby, które się zgłosiły, raz w tygodniu w swoim wolnym czasie chodzą pomagać seniorom.

“Możemy zrobić z mebli dzieło sztuki”

– To szkoła artystyczna, więc możemy taki mebel wykreować na nowo, nadać mu nowe życie, zrobić z niego dzieło sztuki. Ale zależy to od właściciela. Bo on może powiedzieć, że chce tylko skleić, dokręcić śrubkę, a może być też tak, że nie będzie mieć nic przeciwko nałożeniu na mebel na przykład wzorów ludowych – informuje Michał Stachyra.

– Sądzę, że takie stare meble są na strychach, szczególnie w domach jednorodzinnych, ale nie tylko – dodaje Józefa Janczura. – Ważna jest tu wielopokoleniowość, bo w projekcie uczestniczą: dzieci, młodzież, ludzie dorośli, seniorzy. Znam seniorów, którzy dużo robią. To najczęściej mężczyźni, którzy mają warsztaty koło domu i lubią się bawić różnymi rzeczami. Jedni robią w drewnie, inni w metalu. Kto wie, być może te osoby będą pomagać panu Michałowi.  

Meble można przynosić do siedziby fundacji przy ulicy Centralnej w Puławach. Osoby, które nie mają jak dostarczyć tych przedmiotów, mogą liczyć na bezpłatny odbiór, a później dowóz odrestaurowanych mebli.

ŁuG / opr. ToMa

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version