W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do Lublina przybyło wielu grekokatolików. Proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch mówił w Radiu Lublin, że w ostatnim roku dziesięciokrotnie wzrosła liczba chrztów czy zawieranych małżeństw.
Na potrzeby wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie ma być przekazany rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętego Jozafata.
– Obecnie grekokatolicy mogą współużytkować ten kościół razem ze wspólnotą rzymskokatolicką, ale z powodu różnic liturgicznych za każdym razem trzeba ustawiać ikony i urządzać inaczej przestrzeń wokół ołtarza – tłumaczy ks. Batruch. – Poza tym wierni kościoła greckokatolickiego są bardzo przywiązani do tradycji, do symboli, języka ojczystego: tej symboliki cerkiewnej, ikon, śpiewu liturgicznego. Arcybiskup Stanisław Budzik, rozumiejąc tę sytuację uznał, że trzeba wyjść naprzeciw tym potrzebom i nie tylko umożliwić współużytkowanie gościnne, ale udostępnić ten kościół dla wyłącznych potrzeb wspólnoty greckokatolickiej.
Szczegóły użyczenia świątyni ustali specjalnie powołana komisja. Oficjalnie kościół ma być przekazany w listopadzie. Od 2000 roku wspólnota greckokatolicka korzysta z zabytkowej drewnianej cerkwi usytuowanej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.
CZYTAJ: Ks. Stefan Batruch o przekazaniu grekokatolikom kościoła pw. św. Jozafata
Kościół św. Jozafata został zbudowany pod koniec XVIII wieku jako cerkiew prawosławna, związana z patriarchatem w Konstantynopolu. Potem świątynia przeszła pod patriarchat rosyjski, a w 1922 r. została przekazana Kościołowi katolickiemu.
RCh / opr. PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki