Anglik, Jordańczyk i wielu Ukraińców. W Lublinie ponad 50 osób otrzymało polskie obywatelstwa nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowi obywatele symboliczne akty odebrali z rąk wojewody lubelskiego.
– 51 osób otrzymało obywatelstwa polskie, w tym 10 dzieci. W większości są to obywatele Ukrainy, ale mamy też osoby z Wielkiej Brytanii, Jordanii i Rosji – mówi Angelika Konaszczuk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
CZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą podwyżki cen ciepła
– Otrzymujemy obywatelstwo całą rodziną. Jest nas pięcioro, pochodzimy z Wołynia w Ukrainie. Mieszkamy w Polsce już pięć lat i zamierzamy mieszkać tu na stałe. Mąż ma polskie korzenie. Chcemy otrzymać to obywatelstwo, bo to bardzo ułatwi nam życie. Będę miała dowód osobisty i nie będę musiała składać wniosków o pobyt czasowy – zaznacza pani Wiktoria, która przyjmuje polskie obywatelstwo.
– Procedura przyznawania obywatelstwa trwa oczywiście dłużej niż rok. W pierwszej kolejności powinny je otrzymać osoby, które są w jakiś sposób związane z naszą ojczyzną. Bardzo często są to potomkowie Polaków albo osoby, które zostały na Wschodzie w wyniku przesunięć granic, szczególnie po II wojnie światowej. Dlatego tak liczna część tej społeczności to osoby pochodzące z Ukrainy – podkreśla wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
CZYTAJ: 8 klasycznych filmów na dzień św. Walentego
– Osoby, które posiadają obywatelstwo polskie, mogą podróżować po Unii Europejskiej, prowadzić działalność gospodarczą i mają prawo wyborcze. Są pełnoprawnymi obywatelami kraju – dodaje Angelika Konaszczuk.
– Mieszkam w Polsce już 5 lat. Moi przodkowie byli Polakami, więc można powiedzieć, że wracam do swoich korzeni. Będę teraz mogła tutaj legalnie pracować, nie będę potrzebować wizy. To jest teraz mój dom. Czuję się zarówno Polką, jak i Ukrainką. Mam dwie narodowości i dwa obywatelstwa. Jak widać, da się – dodaje jedna z osób przyjmujących polskie obywatelstwo.
Prezydent RP nie jest ograniczony w swoich kompetencjach żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi.
W 2022 roku do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego cudzoziemcy złożyli ponad 300 wniosków o nadanie obywatelstw. Większość z nich już stała się obywatelami Polski.
FiKar / opr. DomKla
Fot. Iwona Burdzanowska