Lublin: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przejdzie przez miasto 1 marca

pm marsz 010320 002 2023 02 20 173049

2020.03.01. LUBLIN . NARODOWY DZIEN PAMIECI ZOLNIERZY WYKLETYCH . 9 . LUBELSKI MARSZ PAMIECI ZOLNIERZY WYKLETYCH . FOT. PIOTR MICHALSKI

Pokaz laserowy, apel pamięci i złożenie kwiatów odbędą się podczas XII Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który 1 marca przejdzie ulicami Lublina. – Upamiętnimy tych, którzy przez 45 lat byli wyklinani przez okupanta sowieckiego – podali organizatorzy.

Karol Wołek ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie poinformował, że wydarzenie rozpocznie się 1 marca o godz. 17.30 na placu Litewskim.

Na początek – podał – zaplanowano 10-minutowy pokaz laserowy o historii Żołnierzy Wyklętych z Lubelszczyzny. – Pokaz jest przeznaczony dla młodzieży, żeby zainteresować ją tematem i opowiedzieć o tym ważnym fragmencie historii Polski – wyjaśnił.

Następnie uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem i ul. Grodzką na pl. Zamkowy, gdzie odbędzie się uroczysty apel pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.

CZYTAJ: „To przerażająca historia”. 80. rocznica pacyfikacji wsi Sumin [ZDJĘCIA]

Wołek wskazał, że celem obchodów jest upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego walczących o niepodległość Polski po II wojnie światowej, których przez 45 lat starano się wyprzeć ze zbiorowej pamięci.

– Pierwszego marca upamiętnimy tych, którzy przez 45 lat okupacji sowieckiej byli przedstawiani w jak najgorszych barwach, wyklinani przez okupanta sowieckiego. Nie tylko byli eliminowani fizycznie, ale także pamięć o nich była skrupulatnie zacierana – mówił.

Zaprosił uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version