Dają chwilę wytchnienia. Program ministerialny pomaga rodzinom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami

pexels matthias zomer 339620 1 2023 02 02 172927

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z bezpłatnej opieki wytchnieniowej. Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczyna realizację kolejnej edycji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Opieka wytchnieniowa odciąży rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami

– Opieka wytchnieniowa kierowana jest do rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Głównie chodzi o to, żeby odciążyć ich w pracy codziennej – mówi Beata Lachowicz z PCK. – Możemy sobie tylko wyobrazić, że zajmujemy się osoba niepełnosprawną. To jest praca 24 godziny na dobę, wycieńczająca, z ogromnym obciążeniem psychicznym. Dzięki temu projektowi dajemy opiekunom czas na odpoczynek, zadbanie o własne zdrowie; na to, żeby poszli do fryzjera czy spotkali się ze znajomymi. Wiemy, że to jest bardzo trudne w momencie, kiedy opiekujemy się osobami niepełnosprawnymi; żyjemy w dużej dyscyplinie czasowej. Wiemy, że te osoby mają problem wyjść, spotkać się, spokojnie napić się kawy.

CZYTAJ: Dofinansowanie z PFRON. Można już składać wnioski

– Możemy tu zaliczyć dzieci z niepełnosprawnościami, osoby, które mają stopień znaczny lub równoważny – mówi Maja Mareczko, pracownik Lubelskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. – Opieka wytchnieniowa ma za zadanie przede wszystkim wspomóc rodziny, które potrzebują załatwić często codzienne sprawy, jak wyjście do lekarza, wyjazd czy pobyt w sanatorium. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osobie niepełnosprawnej w sytuacji, w której opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Wszystkie potrzeby są zabezpieczane

– Wszystkie potrzeby są zabezpieczane – mówi Dominika Słomka, kierownik Punktu Opieki w Lubelskim Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. – Zarówno przygotowanie posiłków, wizyty u lekarza, jak i organizowanie spraw urzędowych, rehabilitacyjnych, stały kontakt z innymi instytucjami. Jak możemy, to doposażamy w sprzęt rehabilitacyjny czy w sprzęt codziennego użytku. Niekiedy pomagamy też materialnie zabezpieczyć te potrzeby. Są zorganizowane różnego rodzaju zbiórki. Później przekazujemy te produkty spożywcze najbardziej potrzebującym. Jest wiele zalet dla rodzin, jak i dla samych podopiecznych.

– Są realizowane dwie formy opieki wytchnieniowej. Pierwsza to usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Drugą formą jest pobyt całodobowy, wtedy takie osoby trafiają do konkretnego Domu Pomocy Społecznej, gdzie rodziny zostawiają je na jakiś czas, np. na 9, 13 dni – dodaje Maja Mareczko.

CZYTAJ: Ku aktywizacji seniorów. 1 lutego rusza nabór wniosków na dofinansowanie z rządowego programu

– Przez czas trwania projektu jedna osoba może skorzystać maksymalnie z 230 godzin, które może wykorzystać w przeciągu miesiąca, 3 miesięcy lub rozłożyć to na 12 miesięcy – wyjaśnia Dominika Słomka.

– Dla osób, które opiekują się osobami przewlekle chorymi, głęboko niepełnosprawnymi, które potrzebują naszej obecności non stop, nawet kwestia snu jest problematyczna. Często to są osoby, które nie przesypiają w kawałku 6-8 godzin, tylko budzą się po to, żeby sprawdzić, czy wszystko działa, czy nie piszczą czujniki, czy nie trzeba w czymś pomóc osobie niepełnosprawnej. Po to został stworzony ten program przez ministerstwo, żebyśmy odciążyli te osoby. Dali im chwilę na odpoczynek – dopowiada Beata Lachowicz.

Trwa również nabór do ministerialnego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami – edycja 2023”. Asystent pomaga wyjść z domu i w załatwieniu spraw i potrzeb osoby z niepełnosprawnością.

Dane kontaktowe dostępne są na facebookowym profilu PCK Lublin.

LilKa / opr. AKos

Fot. pexels.com

Exit mobile version