26.02.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

001 rodzina brombergow 2023 02 25 102813

Na zdjęciu od prawej stoją Symcha Bromberg, Michał Bromberg, Regina Bromberg, Eliasz Bromberg, Adam Bromberg. Gitla Bromberg siedzi pierwsza z prawej. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodziny Bromberg i Cassner.

Walizka Bromberga to kolejny przedmiot, opowieść, o którym pozwoli nam jak przez uchylone drzwi zajrzeć w przeszłość. Naszą przewodniczką będzie Wioleta Wejman z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, która w Szwecji opracowywała archiwum, jakie zostało po Adamie Brombergu. Jego ojciec, Symcha Bromberg postawił istniejącą do dziś kamienicę przy ul. 3 maja 22 w Lublinie. Adam Bromberg nagrywał i spisywał wspomnienia. Sięgnął do nich Henryk Grynberg, pisząc powieść „Memorbuch”. Jakie były losy rodziny? Co jest w walizce Bromberga? Dlaczego Adam Bromberg wyemigrował do Szwecji i co miała z tym wspólnego „Wielka encyklopedia powszechna”, której koncept tworzy dla PWN-u? O tym porozmawiamy w programie.

„Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze” to książka o relacji między ludźmi i ptakami. Ukazała się w lutym nakładem wydawnictwa Universitas. „Publikacja powstała w wyniku współpracy ornitologów i humanistów, którzy podjęli próbę wypracowania wspólnego języka opisu, spoglądając na ptaki z różnych, doskonale uzupełniających się perspektyw i dziedzin naukowych. Takie interdyscyplinarne spojrzenie zdaje się być ważne, szczególnie dziś – w dobie rosnącego zainteresowania ptakami, jak i wyzwań związanych ze zmianami środowiska. Kwiczoły u Białoszewskiego, jaskółki u Miłobędzkiej, drozdy i sroki u Miłosza, kosy u nowofalowców, sowy w świecie Harrego Pottera i „Miasteczku Twin Peaks” Lyncha oraz mewy w „Ptakach” Hitchcocka. Autorzy najnowszej publikacji pn. „Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze” tropią ptasie ślady zarówno w tekstach literackich, filmach, języku, historii, jak i codzienności, przyglądając się uważnie relacjom ludzko-ptasim i ptasio-ludzkim” czytamy na stronie UMCS. Redaktorami książki (za znakomitymi ilustracjami Justyny Kierat) są m.in. dwaj naukowcy z UMCS: dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Wydział Biologii i Biotechnologii) i dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS (Wydział Filologiczny). Będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

O dwóch wystawach otwartych w czwartek w Galerii Gardzienice opowie Zuzanna Zubek-Gańska.

Zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version