Na zdjęciu od prawej stoją Symcha Bromberg, Michał Bromberg, Regina Bromberg, Eliasz Bromberg, Adam Bromberg. Gitla Bromberg siedzi pierwsza z prawej. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodziny Bromberg i Cassner.
Walizka Bromberga to kolejny przedmiot, opowieść, o którym pozwoli nam jak przez uchylone drzwi zajrzeć w przeszłość. Naszą przewodniczką będzie Wioleta Wejman z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, która w Szwecji opracowywała archiwum, jakie zostało po Adamie Brombergu. Jego ojciec, Symcha Bromberg postawił istniejącą do dziś kamienicę przy ul. 3 maja 22 w Lublinie. Adam Bromberg nagrywał i spisywał wspomnienia. Sięgnął do nich Henryk Grynberg, pisząc powieść „Memorbuch”. Jakie były losy rodziny? Co jest w walizce Bromberga? Dlaczego Adam Bromberg wyemigrował do Szwecji i co miała z tym wspólnego „Wielka encyklopedia powszechna”, której koncept tworzy dla PWN-u? O tym porozmawiamy w programie.
„Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze” to książka o relacji między ludźmi i ptakami. Ukazała się w lutym nakładem wydawnictwa Universitas. „Publikacja powstała w wyniku współpracy ornitologów i humanistów, którzy podjęli próbę wypracowania wspólnego języka opisu, spoglądając na ptaki z różnych, doskonale uzupełniających się perspektyw i dziedzin naukowych. Takie interdyscyplinarne spojrzenie zdaje się być ważne, szczególnie dziś – w dobie rosnącego zainteresowania ptakami, jak i wyzwań związanych ze zmianami środowiska. Kwiczoły u Białoszewskiego, jaskółki u Miłobędzkiej, drozdy i sroki u Miłosza, kosy u nowofalowców, sowy w świecie Harrego Pottera i „Miasteczku Twin Peaks” Lyncha oraz mewy w „Ptakach” Hitchcocka. Autorzy najnowszej publikacji pn. „Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze” tropią ptasie ślady zarówno w tekstach literackich, filmach, języku, historii, jak i codzienności, przyglądając się uważnie relacjom ludzko-ptasim i ptasio-ludzkim” czytamy na stronie UMCS. Redaktorami książki (za znakomitymi ilustracjami Justyny Kierat) są m.in. dwaj naukowcy z UMCS: dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Wydział Biologii i Biotechnologii) i dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS (Wydział Filologiczny). Będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
O dwóch wystawach otwartych w czwartek w Galerii Gardzienice opowie Zuzanna Zubek-Gańska.
Zaprasza Grażyna Lutosławska.