Zbliżająca się rocznica wojny wzbudza niepokój wśród mieszkańców Lwowa. Nie ma tu wszechobecnej paniki, jak po 24 lutego 2022 roku, jednak w rozmowach z ludźmi da się wyczuć strach. Każdy zastanawia się, co się wydarzy. Niektórzy odwołują swoje plany i chcą zostać w domu, ale inni będą normalnie pracować.
„Bezpieczne porody łączą narody” to hasło akcji, której celem jest zbiórka środków na specjalistyczny sprzęt medyczny dla ukraińskich noworodków i ich matek. Kobiety często rodzą w bunkrach, schronach, a także szpitalach w trakcie przerw w dostawach prądu. Zebrane narzędzia trafią do pielęgniarek i położnych z Mikołajowa i Zaporoża. Akcję prowadzą Polskie Towarzystwo Pielęgniarek i Polskie Towarzystwo Położnych przy współpracy z Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
CZYTAJ: By porody były bezpieczne. Zbiórka na sprzęt dla położnych z Ukrainy
Ponad pół miliarda złotych – na taką kwotę oszacował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wartość pomocy materialnej i finansowej, jakiej udzieliły dotychczas Ukrainie samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy i mieszkańcy województwa lubelskiego. – Mieszkańcy okazali wielkie miłosierdzie i wielkie serce uciekającym przed wojną braciom Ukraińcom – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, z którym rozmawiała Renata Chrzanowska.
CZYTAJ: Jarosław Stawiarski: Województwo lubelskie bardzo dobrze zdało egzamin z pomocy Ukrainie [WIDEO]
W Kraśniku powstaje Środowiskowe Centrum Wsparcia. Z jego pomocy będą mogły skorzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich rodziny. To jedyny tego typu obiekt w powiecie, który kompleksowo zabezpieczy potrzeby swoich przyszłych podopiecznych.
CZYTAJ: „Wzór na całe województwo”. Środowiskowe Centrum Wsparcia powstaje w Kraśniku
Szybkie pieniądze przy minimum własnego wkładu oferują reklamy zachęcające nas do inwestowania w kryptowaluty. Najczęściej pokazują nam beztroskie, luksusowe życie, które jest w zasięgu naszego portfela. Klikamy, inwestujemy i… dajemy zarobić oszustom. Oszustwa na kryptowaluty to jeden z częstszych procederów. Tylko wczoraj (22.02) Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie informowała o dwóch mężczyznach, którzy stracili łącznie ponad 40 tysięcy złotych. Dziś pojawiła się informacja o kolejnym oszukanym mężczyźnie – 53-latku z Łukowa, który stracił 7 tysięcy złotych.
CZYTAJ: Szybkie pieniądze nie istnieją. Jak nie dać się oszukać na kryptowaluty?
W październiku 2022 roku Rada Miasta Zamość – przy 21 głosach i 2 wstrzymujących się – nadała skwerowi przy ulicy Partyzantów imię Stefana Sendłaka. O upamiętnienie tego zapomnianego zamościanina – działacza PPS, ratującego Żydów w czasie II wojny światowej – wystąpił z wnioskiem Instytut Pamięci Narodowej. W listopadzie prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Sławomir Zawiślak złożył jednak wniosek o podzielenie skweru.
CZYTAJ: Spór o skwer w Zamościu. Będą dwie nazwy?
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. Inna Yasnitska