Kaktus, Tutu, Gwizdek, Baltic, Dżok, to zwierzaki, które powołała do życia Barbara Gawryluk – autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa oraz nagrody 112 Award, od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej „Dżok. Legenda o psiej wierności” został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”. Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie, a dziś wieczorem połączy się ze słuchaczami Polskiego Radia Lublin, aby porozmawiać m.in. o „Mocy Amelki”, która, tak jak tysiące ukraińskich dzieci, musiała uciekać przed bombami, wybuchami, czołgami wjeżdżającymi do miast i miasteczek. Swój nowy dom znalazła w Polsce, tu chodzi do szkoły, rozwija swoje talenty, śpiewa i maluje, stała się także bohaterką książki Barbary Gawryluk. Dzięki uprzejmości wydawnictw Literatura, Dwukropek i Zielona Sowa książki Barbary Gawryluk mamy w prezencie dla słuchaczy. Zachęcamy do kontaktu: rodzice@radiolublin.pl.
Jak wynika z badania zrealizowanego na prośbę Fundacji Świętego Mikołaja, aż 75% Polaków uważa, że dzieci z niezamożnych rodzin mają utrudniony dostęp do rozwijania swoich talentów i pasji. Jedną z głównych szans na poprawę tej sytuacji są stypendia. Fundacja Świętego Mikołaja inwestuje czas i środki w rozwój ogólnopolskiego programu stypendialnego dla potrzebujących pomocy finansowej uczniów.
– Budujemy sieć solidarnych szkół, a więc takich, które chcą poprzez stypendia pomagać swoim uczniom. Prowadzony przez nas program jest jedynym w Polsce narzędziem do budowania trwałych mechanizmów pomocy zdolnym dzieciom z rodzin niezamożnych – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja, która będzie gościem programu.
Stypendia św. Mikołaja trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie dzieci z niezamożnych rodzin. Program prowadzony jest w ścisłej współpracy ze szkołami w całej Polsce – w programie wskażemy m.in. placówki z naszego regionu. Stypendia św. Mikołaja zmieniają życie dzieci, ale także wspierają budowanie kultury solidarności w polskich szkołach, rozwijają wolontariat młodzieżowy i odpowiedzialność za siebie nawzajem. Od początku prowadzenia programu Fundacja Świętego Mikołaja przekazała już 3430 stypendiów zdolnym dzieciom z niezamożnych rodzin przeznaczając na ten cel ponad 5 285 000 mln złotych.
Na wieczorne rodziców rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. M. Lipiec / nadesłane