Ponad 500 pszczelarzy z całej Polski przyjechało do Lublina. Na Uniwersytecie Przyrodniczym rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo”.
– Chcemy przekazać pszczelarzom najnowszą wiedzę naukową, którą mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy z tymi owadami – mówi profesor Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Taki nasz pomysł, który jest opublikowany to olejek CBD. W tej chwili pszczelarze już go stosują i wdrażają. To jest olejek, który jest pozyskiwany z konopi i tak stymuluje organizm pszczoły, że ona sama sobie radzi z patogenami i zanieczyszczeniami środowiska – dodaje.
– Choroby i zmiany klimatu to współczesne wyzwania branży – uważa pszczelarz Sławomir Podgajny. – W pierwszych dniach stycznia w Polsce wszyscy obserwowaliśmy nagły wzrost temperatur nawet do kilkunastu stopni na plusie. To przerywa spokojną zimowlę pszczół. Może oznaczać również rozpoczęcie czerwienia, czyli wzmożonego spożycia pokarmów, który miał starczyć na całą zimę.
W czasie sympozjum premierę będzie miała książka profesor Anety Stracheckiej poświęcona zmianom w budowie i fizjologii pszczół miodnych.
Druga część wydarzenia, która rozpocznie się jutro (20.01.), odbędzie się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pszczelej Woli.
FiKar / opr. DomKla
Fot. pexels.com