W niedzielę (29.01) odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W związku z tym w Lublinie przygotowano wiele atrakcji. W tym roku pieniądze są zbierane na zakup sprzętu umożliwiającego szybką identyfikację bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy.
Czym jest sepsa?
– Sepsa jest to rozregulowana bądź nieprawidłowa reakcja organizmu na zakażenie – mówi profesor Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – W tej prostej definicji zawiera się kilka tysiącleci badań i obserwacji. Sepsa jest znana już z czasów starożytnej Grecji. W tej chwili – po tych kilku tysiącach lat – doszliśmy do tego, że nieważne, jaki patogen wywołuje zakażenie – czy to jest bakteria, wirus czy grzyb – może spowodować uogólnioną reakcję pacjenta, która jest nieprawidłowa i nie prowadzi do wyzdrowienia, a staje się zagrożeniem. Można powiedzieć, że przypomina to trochę sytuację, kiedy armia jakiegoś państwa powołana po to, aby to państwo bronić nagle się buntuje i zaczyna atakować swoich oficerów. Taką sytuację mamy, jeśli mówimy o sepsie i wstrząsie septycznym. Nadmierna reakcja organizmu prowadzi do niewydolności wielonarządowej i niestety często do śmierci pacjenta – wyjaśnia.
– Najczęstsze objawy to: zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, niestabilność układu krążenia, np. niskie ciśnienie. I oczywiście musi być jakiś czynnik zakaźny. Często na początek nie wiemy, co zabija naszego pacjenta i co powoduje sepse. To, na co będzie prowadzona zbiórka WOŚP w tym roku, pozwoli nam szybciej zidentyfikować patogen i wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początek często poruszamy się po omacku. Widzimy np. objawy niespecyficzne dla określonego patogenu, więc im szybciej się dowiemy, co powoduje sepsę, tym szybciej będziemy w stanie zastosować odpowiednie dla danego pacjenta leczenie – wyjaśnia profesor Mirosław Czuczwar.
CZYTAJ: Ukradł kilka puszek WOŚP z supermarketów. Sprawca to 30-latek
Finał WOŚP w Centrum Kultury
– W Centrum Kultury od godziny 13:00 lubelska młodzież zaplanowała szereg atrakcji dla mieszkańców. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w koncertach młodzieżowych zespołów. Dodatkowo oratorium zamieni się w bawialnię, w której Fundacja Sztukmistrze przygotuje gry i zabawy ruchowe oraz pokazy cyrkowe. Po zmroku, przed budynkiem CK odbędzie się pirotechniczny fire jam. W wirydarzu powstanie “chilloutowa” strefa z barwną instalacją artystyczną. Będzie można odpocząć i posłuchać muzyki i napić się gorących napojów. Zaplanowano też liczne licytacje wspierające zbiórkę WOŚP – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Atrakcje w galeriach handlowych
– Atrakcje są przewidziane od godziny 10:00 do godziny 20:00. Zakończymy tradycyjnym Światełkiem do Nieba o godzinie 21:00. Będą koncerty lubelskich zespołów, występy dzieciaków tańczących i śpiewających. Przewidujemy również “imitację” wypadku. Będą w tym uczestniczyły służby ratunkowe, będzie cięcie samochodu i symulacja dachowania. Za wrzucenie symbolicznych złotówek będzie można pojeździć na torze cartingowym. Będzie też animatorka dla dzieciaków – mówi Katarzyna Krawczyk ze sztabu WOŚP z Galerii Olimp.
W Lublinie odbędzie się także wielkie wiosłowanie z WOŚP. – Wiosłowanie będzie trwało od 28 stycznia od godziny 10:00 w Galerii Felicity. Akcja polega na tym, że trzeba przepłynąć 500 metrów na ergometrach wioślarskich i w ramach tego wspomóc WOŚP – mówi Dominik Małys z AZS UMCS Lublin.
CZYTAJ: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: zebrano blisko 50 ton darów
Każdy jest zagrożony
– Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który z naszych pacjentów pod wpływem jakiego czynnika albo drobnoustroju jest najbardziej zagrożony. Może to dotyczyć każdego. Było to widoczne między innymi przy COVID-19, gdzie wielu pacjentów ginęło przez wstrząs septyczny i infekcję wirusem. To były osoby starsze z chorobami współistniejącymi, jak i ludzie młodzi bez żadnych obciążeń – podsumowuje Czuczwar.
– Należy chylić czoła przed takimi inicjatywami jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która prowadząc zbiórkę na wcześniejsze wykrywanie sepsy zwiększa też świadomość problemu – podsumowuje Czuczwar.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31.
LilKa / opr. DomKla
Fot. archiwum