Puławska „Inicjatywa” wspiera dzieci. Bezpłatne konsultacje specjalistów w czasie ferii

inicjatywa 2023 01 24 192054

Bezpłatne konsultacje psychologa, pedagoga, logopedy i fizjoterapeuty prowadzi podczas ferii puławskie Centrum Terapii i Diagnozy “Inicjatywa”. To placówka, która wspiera między innymi dzieci ze spektrum autyzmu.

CZYTAJ: Nowoczesny sprzęt trafił do zamojskiego szpitala. Oficjalne otwarcie trzech pracowni [ZDJĘCIA]

– Z różnych przyczyn – także finansowych – wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty, a to błąd – mówi Paweł Romański z Centrum Terapii i Diagnozy „Inicjatywa”. – Często jest to opóźniony rozwój mowy, który może wynikać z problemów logopedycznych czy też może być symptomem autyzmu. Można było te nieprawidłowości rozwojowe zauważyć dużo wcześniej – patrzę tu na okres wieku od roku do trzech lat. Bowiem w przypadku małego człowieka, który trafia do nas w wieku sześciu lat, a od trzech lat były już symptomy nieprawidłowości rozwojowych, to już naprawdę dużo za późno. Przez te trzy lata mogliśmy prowadzić pewne działania. To dziecko mogło już funkcjonować na zupełnie innym poziomie.

– Widząc problem u dziecka, które rodzic zna i wie, że coś zaczyna się dziać z nim nie tak, że coś go niepokoi, dzięki takim konsultacjom możemy bardzo szybko pomóc naszemu dziecku. I znaleźć takie zajęcia i pomoce naukowe, które szybciej pozwolą poznać nasze dziecko i to, co się u niego dzieje w środku – mówi Ilona Stępień, mama Wojtusia. – Rodzic nie zawsze dostrzeże problem, a specjalista otworzy nam oczy na to, co tak naprawdę w dziecku siedzi i jak mu pomóc.

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka?

– Przede wszystkim zmiana tego zachowania – mówi Paweł Romański. – Jeżeli dziecko funkcjonowało w jakiś sposób, miało pewien rytm dnia, a to się nagle bardzo zmienia, to jest to pierwszy sygnał, że coś się z nim dzieje. Może to być zmiana naturalna, rozwojowa, hormonalna, ale też zmiana, która wynika z czegoś niedobrego, co się zaczęło dziać. Szukałbym tutaj chociażby symptomów depresji czy innych zaburzeń psychicznych. To mogą być nietypowe zachowania, które się pojawiają  – takie jak jąkanie, które też może wynikać ze stresu, czy brak kontaktu z naszym dzieckiem, który może wynikać z dojrzewania, ale też z tego, że ono się boi i nie umie czegoś zakomunikować.

CZYTAJ: Narodowa Rada Lekarska chce wymogu znajomości j. polskiego przez lekarzy z Ukrainy

– Kiedy nasze dziecko płacze, jest smutne, izoluje się, nagle pojawiają się zachowania niepożądane, “niegrzeczne”, to już coś się w życiu dziecka dzieje i wtedy warto przyjść, skonsultować, pozwolić specjalistom przyjrzeć się  – mówi Anna Józefczuk, psycholog.  – Wtedy można wesprzeć dziecko szybciej i łatwiej.

– Mam dziecko z porażeniem mózgowym – mówi Ilona Stępień. – Przede wszystkim jest tu fizjoterapia, czyli manualne zajęcia rączkami, żeby pobudzać ręce i mięśnie do pracy. Są też pedagodzy, którzy patrzą na dziecko i oceniają na co je stać, a także logopedzi, którzy pozwalają otwierać umysł dziecka, który jest zablokowany na pierwsze słowa, pierwsze skojarzenia.

– Przyjechaliśmy tutaj specjalnie na konsultacje – mówi Krzysztof Jakubowski. – Córka dość mało mówiła. Była skryta. Spotkanie z lekarką pomogło nam ukierunkować na co zwracać uwagę, żeby dziecko się rozwijało. Dziś nie mamy z tym żadnych problemów.

– Bardzo bym chciał, żeby na 10 spotkań, które się u nas odbywają, w 9 przypadkach móc powiedzieć, że państwo przyszli profilaktycznie i nie musimy się już później spotykać. Ale tak nie jest – mówi Paweł Romański. – Zazwyczaj rodzicom, którzy do nas przychodzą, jesteśmy w stanie zaproponować jakąś terapię, więc ten problem jest na tyle poważny, że jest nad czym pracować. Bardzo rzadko nam się zdarzają – ale na szczęście się zdarzają – tacy rodzice, którzy przychodzą, a my mówimy: „Nie, wszystko jest w porządku. Tak ma być”. Chcielibyśmy mieć tylko takich pacjentów.

Puławska „Inicjatywa” wspiera także rodziców, którzy na co dzień zmagają się z problemami rozwojowymi swoich dzieci. W najbliższy piątek (27.01) organizowane są  bezpłatne warsztaty dla mam, które mają zwrócić ich uwagę na troskę o samą siebie oraz poprawić umiejętności planowania czasu.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. inicjatywa.pulawy.pl

Exit mobile version