Nowoczesny sprzęt trafił do zamojskiego szpitala. Oficjalne otwarcie trzech pracowni [ZDJĘCIA]

326524070 1531334064019059 648480466362291198 n 2023 01 20 181551

Mammograf cyfrowy, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy – wysokiej klasy sprzęt diagnozujący nowotwory działa w szpitalu „papieskim” w Zamościu. Dziś (20.01) oficjalnie otwarto trzy pracownie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.

CZYTAJ: Koniec nocnych dyżurów aptek w Hrubieszowie? Farmaceuci kontra starostwo 

– Ten sprzęt ma istotne znaczenie dla funkcjonowania diagnostyki radiologicznej i dla zdrowia pacjentów – mówi Adam Fimiasz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. – Jest to sprzęt nowy, wysokiej klasy, więc w każdym obszarze działania zapewni wysoką diagnostykę, bezpieczeństwo pacjentów i większy dostęp. Mammograf, który uruchamiamy pozwoli nam spełniać wszelkie oczekiwania w zakresie diagnostyki u kobiet. Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny, to sprzęt, którym dotychczas dysponowaliśmy, był stary, analogowy. Został całkowicie unowocześniony, przebudowany. Jakość tego sprzętu i możliwości diagnostyczne są wręcz nieporównywalne.

– Jeżeli chodzi o mammografię, nowy aparat wprowadza najnowsze techniki badania, takie jak mammografia spektralna z użyciem środka kontrastowego, której czułość w wykrywaniu raka piersi zbliża się do rezonansu magnetycznego. W związku z tym nasze pacjentki będą miały dostęp do najnowszych technik badawczych, jakie są oferowane na świecie – mówi Paweł Nowaczyński, kierownik Zakładu Radiologii Szpitala Jana Pawła II w Zamościu.

– Również tomograf komputerowy, który zostanie dzisiaj uruchomiony, to nowoczesny sprzęt, który dostaliśmy dzięki staraniom pani poseł Beaty Strzałki – mówi Adam Fimiasz. – Jest to sprzęt, który pozwoli na to, że kolejka pacjentów do tych pracowni ulegnie skróceniu. Pozwoli też na lepszą diagnozę powstałych problemów.

CZYTAJ: W Tomaszowie Lubelskim utworzono pierwszy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

– W stanach nagłych nie ma żadnych kolejek – mówi Paweł Nowaczyński. – W stanach, które lekarz kierujący zakwalifikuje jako rutynowe badanie, to ok. 3 miesięcy. Na pewno urządzenie spowoduje skrócenie czasu oczekiwania na badanie.

– Poprzednia duża „przebudowa” sprzętu była w latach 2009-2011 – podkreśla Paweł Nowaczyński. – Potrzeby są olbrzymie. Dla przykładu mogę powiedzieć, że przez pierwsze trzy tygodnie 2023 roku już zdążyliśmy wykonać prawie 1000 badań tomografii komputerowej.

– Nowy sprzęt naszą szpitalną radiologię stawia na poziomie bardzo wysokim. Oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów dla szpitala – mówi Adam Fimiasz. – Będę podejmował działania, żeby Zakład Diagnostyki Obrazowej dalej rozbudowywać, modernizować, doposażać w nowoczesny sprzęt, bo takie są technologie i oczekiwania społeczne. A szybsza diagnostyka umożliwia szybsze podjęcie procesu terapeutycznego.

Oprócz zakupu sprzętu specjalistycznego, szpital rozbudował także stację zgazowania ciekłego tlenu i zmodernizował infrastrukturę informatyczną. Całość kosztowała ponad 11 milionów złotych. Część tej sumy pochodzi z budżetu województwa lubelskiego.

AP/opr. DySzcz

Fot. AP

Exit mobile version