“Nie znać Starego Testamentu, to nie znać Chrystusa”. Dzień Judaizmu w Lublinie [ZDJĘCIA]

7bf66da6 c8ee 4d0d 96a0 cbd22683394b 2023 01 18 205916 scaled 2023 01 18 212822

Kościół katolicki obchodzi Dzień Judaizmu. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Tegorocznym obchodom towarzyszą słowa z Księgi Wyjścia: “Przejście Pana: Dziś wychodzicie”. W Lublinie przedstawiciele obu religii spotkali się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Przesłanie Paschy łączy chrześcijan i Żydów – mówi rabin Icchak Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Księga Wyjścia, rozdział 12, opowiada jak dzieci Izraela zaufały Wiekuistemu i Wiekuisty ich wyzwolił z niewolnictwa w Egipcie. I staliśmy się jego narodem. Przesłanie, żeby na 100% zaufać Wiekuistemu, to przesłanie podstawowe dla każdej religii.  

Rabin Rapoport zapytany został także o relacje między katolikami a Żydami w Polsce. – Myślę, że najważniejszym człowiekiem w XX wieku odnośnie tych relacji był papież Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem w historii, który przyszedł do synagogi; był tym papieżem, który nazwał nas, Żydów, jego starszymi braćmi w wierze. Bogu dzięki za niego – powiedział rabin.

CZYTAJ:Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: o ekumenizmie i nauce Benedykta XVI na KUL-u [ZDJĘCIA]

– Możemy powiedzieć, że nie znać Starego Testamentu, to nie znać Chrystusa – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. – Nie sposób rozumieć naszej wiary i żyć naszą wiarą, jeżeli nie znamy judaizmu, jeżeli nie rozmawiamy z jego wyznawcami – narodem wybranym.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaznaczył, że Dzień Judaizmu obchodzony w Lublinie jest szczególnie wymowny. – W Lublinie społeczność żydowska przed II wojną światową stanowiła około jednej trzeciej wszystkich mieszkańców. W Lublinie funkcjonowała słynna na cały świat uczelnia rabiniczna – Jeszywas Chachmej Lublin. Nawet, jeśli Holokaust starał się zniszczyć to nasze współistnienie na polskiej ziemi i w Lublinie, to my dziś staramy się je odbudować i kontynuować tak, jak potrafimy – zaakcentował rektor.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencje Episkopatu Polski w 1997 roku. W Lublinie Dzień Judaizmu jest obchodzony od tamtego czasu. 

MaK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version