Lublin upamiętnia 100-lecie odbudowy Państwa Polskiego [ZDJĘCIA]

20230111 141953 2023 01 11 184317

Za Ojczyznę oraz ojców niepodległości Polski modlili się uczestnicy mszy odprawionej w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła w Lublinie. Nabożeństwo zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego.

Wcześniej delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele przy ulicy Gospodarczej w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: obchody 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego

– Odzyskanie niepodległości obchodzimy symbolicznie 11 listopada, ale odbudowa kraju była procesem wieloletnim – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Lublina. – Była to odbudowa instytucji państwowych, czyli parlamentu, Sejmu, Senatu, urzędu prezydenta, wreszcie wojska, więc ten proces trwał. Na przykład pierwsza decyzja o budowie portu w Gdyni była w 1920 roku, a formalna ustawa weszła dopiero 23 września 1922 roku. 

W Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się konferencja poświęcona 100-leciu odbudowy Państwa Polskiego.

Wystawa “Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

Przy budynku Trybunału Koronnego otwarto wystawę “Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Jej plansze przedstawiają genezę powstania i jego przebieg od strony militarnej i dyplomatycznej, podkreślając znaczenie przyjazdu do Poznania Ignacego Paderewskiego.

– Odzyskanie niepodległości obchodzimy 11 listopada, ale odbudowa kraju to był proces, który trwał przez wiele lat po 1918 roku – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda. – Dziś rozmawiamy w Trybunale o kształtowaniu granic II Rzeczypospolitej. Pochylamy się również nad powstaniem wielkopolskim, które obchodziło swoją rocznicę w święto narodowe, 27 grudnia. Jednocześnie możemy rozmawiać o tym powstaniu również dzisiaj, dlatego że trwało aż do lutego 1919 roku. To powstanie bardzo ważne, które tak naprawdę zdecydowało o tym, że Wielkopolska na powrót znalazła się w państwie polskim. To bardzo ważne, że z jednej strony mieliśmy polskich mieszkańców, którzy walczyli o własne ziemie, o ich polskość, z drugiej zaś strony mieliśmy wojsko polskie, jak również naszą dyplomację.

Dzisiejsze uroczystości kończą rozpoczęte w 2018 roku kilkuletnie obchody tego wydarzenia.

MaK / RyK / opr. AKos / WM

Fot. Magdalena Kowalska; Karolina Ryniak

Exit mobile version