Lublin: trzy premierowe spektakle dla dzieci w Teatrze Andersena

andersen 2023 01 03 213531

Trzy premierowe spektakle dla dzieci przygotował na ten sezon artystyczny zespół Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Będzie to „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett w reż. Anny Wolszczak i przedstawienia inspirowane baśniami patrona sceny.

Rzeczniczka Teatru Andersena w Lublinie Agata Will poinformowała o trzech zbliżających się premierach dla dzieci. Na styczeń zaplanowano spektakl inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena „Na ziarnku grochu” w reż. Natalii Sacharczuk i Łukasza Staniewskiego. Będzie to przedstawienie dla najmłodszych dzieci w wieku od 1 do 5 roku życia.

– „Na ziarnku grochu” jest to inicjatywa aktorska Katarzyny i Łukasza Staniewskich oraz Natalii Sacharczuk. To taka wariacja andersenowskiej baśni o problemie snu u malutkich dzieci. Czym tak naprawdę jest ten andersenowski groszek, który przeszkadza nam w zaśnięciu. Będzie to taka multisensoryczna opowieść poprzez zabawę – mówi Agata Sakowicz z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

– Sprawdzimy, czym dla dzieci może być andersenowski groszek, który sprawia, że księżniczka nie może zasnąć, ale też – jak oswoić strach pojawiający się, gdy kładziemy się spać. Zbudujemy atmosferę bezpieczną i domową, a bliskość widowni i sceny pozwoli maluszkom szybko oswoić się z pierwszą w ich życiu wizytą w teatrze – dodaje rzeczniczka Teatru.

W marcu odbędzie się premiera „Tajemniczego Ogrodu” Frances Hodgson Burnett w reż. Anny Wolszczak. Spektakl powstał z myślą o dzieciach od 8 roku życia – swoją treścią, formą i dźwiękiem ma przypominać o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem.

– Mary z powodu epidemii straciła dom i rodziców. Colin ze względu na zdrowie w ogóle nie może wychodzić na zewnątrz. Brzmi znajomo? Ta historia wydarzyła się dawno temu, czy wydarza się codziennie w różnych zakątkach świata, może całkiem blisko nas – wyjaśnia Will.

Natomiast premiera „Królowej śniegu” Hansa Christiana Andersena w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego zaplanowana jest na maj. Jak zapowiadają twórcy, to opowieść o Gerdzie, która wędruje przez różne krainy, aby na końcu odkryć, że odbyła drogę nie „do przodu” a „w głąb”. – Dzięki niej odkrywamy, że warunkiem wolności każdego człowieka, czy to dziecka czy dorosłego, jest afirmacja prawdy i miłości – mówi rzeczniczka lubelskiego teatru.

W repertuarze Teatru Andersena na pierwszą połowę br. znalazły się ponownie „Drzewo życzeń” Katherine Applegate w reż. Mateusza Przyłęckiego, „Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu” w reż. Katarzyny Kawalec oraz „Muminki” Tove Jansson w reż. Jerzego Jana Połońskiego. – Pojawi się również tytuł, cieszący się nieustanną popularnością wśród naszych widzów – „Pippi Langstrump” w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego – informuje Agata Will.

RL / PAP / InYa / opr. WM

Fot. teatrandersena.pl

Exit mobile version