Lublin: planszówki na tysiąc sposobów w Centrum Spotkania Kultur [ZDJĘCIA]

b8a50248 fb19 4046 88be 5cbdf4022164 2023 01 15 200141 scaled 2023 01 17 190010

W Centrum Spotkania Kultur odbywa się festiwal gier planszowych i karcianych Board Mania. Taki sposób spędzania wolnego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością.

– Rozkwit gier planszowych nastąpił w latach 2010-2012. Gry zaczęły być bardziej zaawansowane, bardziej mechanicznie skomplikowane i zaczęły przyciągać coraz to nowe rzesze fanów – wyjaśnia Michał Maciejewski z Fundacji Rozwoju Umysłu. – Gry weszły w uniwersa znane z filmów i książek. I to zaczęło przyciągać nowych chętnych do grania w planszówki. Te gry wyglądają trochę inaczej niż kiedyś, gdzie rzucało się kostką, trzeba było przejść parę pól i na tym się kończyło. Teraz jest w nich dużo myślenia. Trzeba czasem myśleć nawet na kilka rund do przodu. Gry wymagają. I okazuje się, że to właśnie gracze lubią.

Każdy znajdzie coś dla siebie

– Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli ktoś lubi rywalizację, tutaj znajdzie gry, w których może zdobyć tereny, rozbudować cywilizacje. Ale są też  gry, które dają przyjemność ze współpracy, rozmów nad stołem i postępowania w fabule. Ta fabuła jest ciągła i gra „przeciąga” nas przez pasjonującą historię – opowiada Cyprian z warszawskiej grupy Fani Gier. – Warto także pamiętać o grach, które ewoluują. Gry z systemem legacy, kiedy będzie się je zamykać po rozegraniu całej, zmienią się diametralnie w zależności od decyzji podejmowanych w trakcie rozgrywki.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Gry uczą nas współpracy, komunikacji z ludźmi. Ale są też gry, które opierają się na nauce postrzegania przestrzennego. Są serie gier – układanek logicznych z różnymi poziomami trudności. Są też gry, które wspomagają tworzenie słów. Mamy też gry, w których musimy zgadywać, co ktoś by odpowiedział, co pozwala nam poznać ludzi przy stole – dodaje.

– Są gry, które opierają się na kontrolowaniu obszarów, czyli gracz musi kontrolować dany teren, żeby zdobyć punkty zwycięstwa. Są tak zwane deck buildingi, w których „budujemy” posiadane w ręce karty, dzięki którym wykonujemy zaawansowane ruchy na planszach – wymienia Michał Maciejewski. – Mechanik jest mnóstwo i ciągle powstają nowe. Nowe gry opierają się też na tym, że mieszają te mechaniki. Wydawcy próbują się prześcigać, żeby coraz to nowsze i lepsze techniki podać graczowi.   

Gry rozwijają

– Fajnie jest usiąść z kimś i pograć, a nie grać na komputerze czy telefonie, jak robi dużo osób – mówi jeden z najmłodszych uczestników imprezy.

– Niektóre gry rozwijają taktykę, niektóre wielozadaniowość, a niektóre szybkość odpowiedzi. W gry planszowe za każdym razem gra się inaczej. Nie można ich się nauczyć raz, a za każdym razem trzeba pomyśleć od nowa. Można pomyśleć, a jednocześnie spędzić czas w gronie rodzinnym – dodają inni gracze.

– Współczesne gry planszowe powodują, że musimy zmierzyć się sami ze sobą i wysilić nasze szare zwoje mózgowe, żeby dobrze grać i czerpać z takiej gry przyjemność. Te gry rozwijają myślenie i umiejętności logicznego postrzegania. Mamy także gry zręcznościowe, które rozwijają manualnie najmłodszych. Gry rozwijają na każdym polu – stwierdza Michał Maciejewski.

Festiwal gier planszowych i karcianych Board Mania potrwa w CSK do 26 stycznia. Wypożyczalnia gier działa codziennie od 12.00 do 20.00. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie spotkaniakultur.com.

CZYTAJ: Świetna okazja, by wypróbować nowe gry. Festiwal Board Mania w CSK

LilKa/ opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version